ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE METROSU NE ZAMAN AÇILACAK?
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun ilk etabı olan Üsküdar-Yamanevler metrosu açıldı. Hattın ikinci etabı olan Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun da haziran ayında hizmete sokulması planlanıyordu ancak gerçekleşmedi. Peki Çekmeköy-Sancaktepe’ye metrosu ne zaman açılacak? İşte detaylar…

Çekmeköy-Sancaktepe metrosu ne zaman açılacak

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE METROSU NE ZAMAN AÇILACAK?

Ümraniye’nin metroya kavuşmasından sonra hattın diğer etabının da 2018 yılı Haziran ayında açılacağı söylenmişti. Ancak planlanan tarihte metro hattı açılamadı. Yetkililer gerekçe olarak ise testleri gösteri. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu “sürücüsüz” metro. Bu metro tipinin devreye alınması için sürücüsüz sistemin kusursuz çalıştığının bağımsız bir denetim kurumu tarafından onaylanması gerekiyor. Yabancı kaynaklı bu bağımsız denetim kurumu, sürücüsüz metronun çalışmasında problemler gördüğü için onay vermiyor. Bu durumda metro için açılış tarihini İBB yetkililerinin bile veremeyeceği, bağımsız denetim kurumu onaylamadan metronun açılamayacağını söylüyor. Ancak yetkililer hemen hemen bütün pürüzlerin aşıldığını, yakın zaman içinde denetim kurumundan onay gelebileceğini belirtiyor. 7 istasyondan oluşan 2. etabın da yakın bir zaman dilimi içerisinde açılacağı ifade ediliyor. Bu tarihin sembolik önemi nedeniyle 29 Ekim olacağı tahmin ediliyor.

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun güzergahı nerelerden geçecek?

Toplam 20 kilometre uzunluğa sahip olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu, 16 istasyondan oluşuyor. Bu hattın 9 istasyonu hizmet vermeye başladı. Haziran 2018’de açılacak olan istasyonlar ise şöyle;

*Çakmak

*Ihlamurkuyu

*Altınşehir

*İmam Hatip Lisesi

*Dudullu

*Necip Fazıl

*Çekmeköy-Sancaktepe

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun kapasitesi ne olacak?

Projeyle tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Metro hattını günde yaklaşık 700 bin yolcunun kullanması planlanıyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu hangi hatlarla entegre olacak?

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray banliyö hattına ve Avrupa Yakasına, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye oradan da Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzatılacak.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu seyahat süreleri

Projenin tamamının hayata geçmesi ve entegre hatlarla birlikte seyahat süreleri şöyle gerçekleşecek;

Çekmeköy’den;

Üsküdar’a 27 dakika,

Ümraniye’ye 12,5 dakika,

Kartal’a 59 dakika(Üsküdar’dan Marmaray, Ayrılıkçeşme’den de Kartal metrosu aracılığı ile),

Yenikapı’ya 36 dakika(Üsküdar’dan Marmaray aktarımı ile),

Taksim’e 44 dakika(Üsküdar’dan Marmaray, Yenikapı’dan da Hacıosman metrosu aracılığı ile),

Hacıosman’a 68 dakika(Üsküdar’dan Marmaray, Yenikapı’dan da Hacıosman metrosu aracılığı ile),

Atatürk Havalimanı’na 68 dakika(Üsküdar’dan Marmaray, Yenikapı’danhavalimanı metrosu aracılığı ile),

Olimpiyat Stadı’na 78 dakikada (Üsküdar’dan Marmaray, Yenikapı’dan da Hacıosman metrosu ve Sanayi Mahallesi’nden Seyrantepe metrosu aracılığı ile) ulaşılacak.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
2 Comments

    • Normalde Haziran 2018’de açılması planlanıyordu. Ancak tarih daha sonra “2018 içinde” diye düzeltildi. Yine de seçim süreci düşünülürse seçim öncesinde yani Haziran ayında açılacaktır.

Bir yorum yazın


*