Cankurtaran Tüneli bu ay içinde hizmete açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cankurtaran Tüneli’nin bu ay içinde açılacağını söyledi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Karadeniz’i, Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Artvin – Rize – Ardahan karayolunda bulunan Cankurtaran Tüneli bu ay içinde açılıyor. Yapımı devam eden tünel hakkında açıklamada bulunan Ulaştırma Bakanı Arslan, “Cankurtaran Tünelini bu ay hizmete açacağız.” dedi.

Hopa’ya erişim kolaylaşıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5 bin 900 metre uzunluğundaki tünele ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tünelin yapımı devam eden viyadük nedeniyle henüz açılamadığını anlatan Arslan, “Biz Cankurtaran Tüneli’ndeki çalışmaları bitirmiştik. Tünelin devamındaki viyadük bağlantısı nedeniyle bir eksiğimiz vardı, o yüzden hizmete giremedi. Orada da firmalar mahkemeye gittiler. Mahkeme süreçlerinden dolayı iş uzamıştı ancak özellikle Rize – Artvin – Ardahan – Kars arası o güzergahın çok daha kısalması, Hopa’ya çok daha kolay erişilebilmesi adına Cankurtaran’ı bu kış hizmete vermek istiyoruz. Dolayısıyla o hattın da kullanılabilir olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cankurtaran Tüneli ile Karadeniz ulaşımı kolaylaşacak

Bakan Arslan, servis yolu bağlantısıyla tüneli kısa sürede hizmete açacaklarını belirterek, “Cankurtaran Tüneli’nin açılmasıyla Karadeniz’den Artvin’e, Ardahan’a gelmek isteyen yolcularımız ve sürücülerimiz rahatlıkla bu tüneli kullanabilecek. O bölgede yol vermeyen geçitler ve çok zor coğrafi şartlar var. Tüneli kullanacak insanlarımız o zor geçit ve coğrafi şartları güçlük yaşamadan geçmiş olacak. Tüneli bu ay hizmete sunacağız.” dedi.

Zorlu Cankurtaran Geçidi yerine Cankurtaran Tüneli

Artvin’in Borçka ile Hopa ilçeleri arasındaki Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi’nde yer alan Cankurtaran Tüneli, Karadeniz’i Doğu Anadolu Bölgesi üzerinden İran’a bağlayan ve özellikle zorlu kış şartlarında sürücülerin korkulu rüyası olan Cankurtaran Geçidi’ne alternatif olarak yapıldı.

7 yıl sonra açılıyor

Çift tüplü Cankurtaran Tüneli’nin temeli, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemde, 29 Ekim 2010’da atılmıştı. Karadeniz’de ulaşımda yaşanan sıkıntıları büyük ölçüde giderecek tünel, aynı zamanda Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayan önemli bir hat oluşturacak.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*