Çanakkale Tevfikiye köyü 2. Adatepe olacak!

2018 yılı, Türkiye genelinde “Truva yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda hem Çanakkale hem de ülke genelinde bir çok etkinlik düzenlenecek. Ancak bu etkinliklerden biri diğerlerinden daha büyük bir etki yaratacak. Truva Antik kentine komşu konumdaki Tevfikiye köyü yenilenecek. Opet sponsorluğunda gerçekleşecek yenileme, köyü turizm açısından geliştirecek. Hatta bu şirin köyün, yeni Adatepe olacağını iddia edenler var.

Tevfikiye köyü turist akınına uğrayacak

Öncelikle köy, turizm açısından çok iyi bir lokasyona sahip. Truva Antik kenti her yıl binlerce turistin akın ettiği bir yer. Ancak köy, şimdiye kadar bu konumunu pek kullanamamış. Daha çok ünlü Çanakkale domatesini üretmekle uğraşan köy halkı, artık gelirini turizmden kazanmak istiyor. Bu amaçla köyde birtakım değişiklikler yapılması gerekiyor. Bu değişiklik için gerekli büyçeyi de Opet sağlayacak.

Tevfikiye köyünde neler yapılacak?

Geleceğin Adatepe’sinde ilk yapılacak değişiklik, köydeki binaların en azından cephesel olarak daha turistik bir görünüme kavuşması olacak Bu kapsamda köydeki binalara boya desteği verilerek mülk sahiplerinin, ‘Truva’ ruhuyla örtüşen belirlenen desen, renk ve motife göre evlerini boyaması ve bakımını yapması sağlanacak.

İkinci olarak estetiği bozan görüntüler düzenlenecek, evlerin etrafına çiçeklendirme ve ağaçlandırma yapılacak.

Köy kahvesi de düzenlemden nasibini alacak. Bakım ve yenileme yapılacak olan köy kahvesinde masa ve sandalyeler değiştirilecek, bahçe düzenlemesi yapılacak.

Umumi tuvaletler elden geçirilecek, modern hala getirilecek. Köy girişindeki satış stantları yenilenerek köy içine taşınacak ve köy meydanında peyzaj çalışması yapılacak.

Banklar ve çöp tenekeleri gibi şehir mobilyaları köyün çeşitli bölgelerine yerleştirilecek.

Köyün giriş yolu ve çevresi de düzenlenecek. Köyü tanıtıcı ve yönlendirici tabelalar yol kenarlarında uygun noktalara konulacak.

Köy içinde bir müze kurulacak.

Halk Eğitim tarafından verilecek kurslara yer temin etmek için eski okul binasının tadilatı yapılacak.

Projesi yapılıp, kurul onayı alındıktan sonra tarihi caminin restorasyonu yapılacak.

2018 Ağustos ayına kadar çalışmalar tamamlanacak

Projede çalışmaların 2018’in Ağustos ayına kadar tamamen tamamlanması ve Truva’ya komşu köyün bir turizm merkezine dönüştürülmesi hedefleniyor. Köyün yenilenmesi ile Truva efsanesini yerine görmek isteyen turistlerin uğrak yeri olması bekleniyor.

 




Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*