BÜYÜKÇEKMECE’DEKİ ALBATROS ARAZİSİ YENİDEN SATIŞTA!
İstanbul Büyükçekmece’de sahile yakın 30 bin metrekare yeşil alanda belediyenin otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapmak istediği ancak çevrecilerin direnişine sahne olan “Albatros Parkı” 6. kez ihaleye çıkıyor. Yaklaşık 30 bin metrekarelik alanın satış bedeli 160 milyon TL olarak belirlendi. İhalenin geçici teminat bedeli 4 milyon 800 bin lira.

CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne gelmiş ancak onaylanmamıştı. Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarılarak, yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürülerek parkın imara açılması onaylanmıştı.

Albatros mevkiinde bazı ağaçların kesilmesiyle başlayan gerilim kamuoyunda geniş yer bulmuş, polis ve zabıta arasında yaşanan arbedede bazı eylemciler gözaltına alınmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen bir grup, CHP İl Merkezi önüne giderek Albatros’un imara açılması talebini protesto etmişti. Günlerce süren protestolara CHP’li bazı milletvekilleri de katılmış, eylemcilere destek vermişti.

Daha önce düzenlenen 5 ihale çeşitli gerekçelerle gerçekleşmeden iptal edilmişti.