BÜYÜKÇEKMECE’DE 3 BİN KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK
BBüyükçekmece yeni projelerle gelişimini sürdürüyor. İlçede 3 bin konutluk kentsel dönüşüm planlanıyor. Büyükçekmece sahilinde 1000 yat kapasiteli marina ve deniz üstüne otel yapılıyor. Ayrıca ilçede 825 milyon TL bedelle inşasına başlanan film platosunda da çalışmalar devam ediyor.

17 bin villa var, 30 bin daha inşa edilecek

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile gayrimenkul sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda Büyükçekmece’nin gelişimi, ihtiyaçları ve sorunları masaya yatırıldı. 90’lı yıllarda yazlık bölge olarak görülen ilçe bugün villa kent olarak gelişimini sürdürüyor. 17 bin villa bulunan, 30 bin villa da yapılması planlanan Büyükçekmece’de hem kamunun hem de özel sektörün yatırımları sürüyor. 1000 yat kapasiteli marina, 500 dönüme kurulan film platosu ve deniz üstüne inşa edilen 5 yıldızlı otel bunlardan birkaçı. Büyükçekmece’nin kentsel dönüşüm hamlesi ile de gelişimini sürdürmesi bekleniyor. Bölgede 3 bin evin yenilenmesi hedefleniyor.

Yaz aylarında nüfus 1 milyon

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, 118 kilometre alana sahip Büyükçekmece’nin bir tarafının göl bir tarafından ise deniz manzaralı olduğunu söyledi. 1986 yılından bu yana Büyükçekmece ilçesine hizmet ettiğini dile getiren Başkan Akgün, “O günlerde yaklaşık 25 bin olan nüfus bugün 350 bin. Yaz aylarında ise 1 milyonu aşıyor” dedi. Bölgenin tamamının imarlı olduğunu, gecekondu ve kaçak yapılaşmanın olmadığını belirten Başkan Akgün, kişi başına da 150 metrekare yeşil alan düştüğüne dikkat çekti.