BURSA TERMAL TURİZM MERKEZİ İÇİN İLK İHALE 20 HAZİRAN’DA
Bursa Büyükşehir Belediyesi sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da termal şifa merkezlerinden biri haline gelmek için projeler geliştiriyor. Şehri termal merkez haline getirecek “Termal Turizm Şehir Projesi” 4 etaptan oluşuyor. Bu kapsamda hayata geçirilecek ilk etap, Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek. Bölge, 20 Haziran’da ihaleye çıkacak.

22 dönümlük Sıcaksu-Tabakhane arazisi ihaleye çıkıyor

Bursa bilindiği üzere Roma döneminde kaplıcaları ile ün yapmıştı ve yeniden kaplıca merkezi olmak için harekete geçildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin termal şifa merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek projesi hazır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Bursa’da solunum yolları, sinir, eklem, kas romatizmaları, gut, aşırı şişmanlık, kadın hastalıkları, böbrek ve safra yolları hastalıklarını iyileştirme özelliğine sahip şifalı sular bulunduğunu söyledi.

Başkan Altepe, “Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek projede kamulaştırması biten 22 dönüm alan 20 Haziran’da ihaleyle satışa çıkıyor. Sıcaksu – Tabakhaler Bölgesi’nde alanın yüzde 75’inin mülkiyetini büyükşehir olarak aldık” dedi.

Termal Turizm Şehir Projesi’nde neler var?

Termal Tesisler
Kür Tesisleri
Konaklama Tesisleri
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezi
Kür Merkezi
Yaşlılık Bakım Ve Tedavi Merkezi Gibi Sağlık Tesisleri İle Spor Tesisleri
Binicilik Tesisleri Ve Kulüp Evi
Yeme-İçme Tesisleri
Açık-Kapalı Yüzme Havuzları
Rekreasyon Alanları
Günübirlik Tesisleri
Teleferik İstasyonu
Helikopter Pisti
Otel
Motel
Butik Otel
Tatil Evleri

Termal turizmin kaynağı kamu-özel işbirliği ile sağlanacak

Sıcaksu Bölgesi ile ilk adımın atılacağı Termal Turizm Şehir Projesi 4 etaptan oluşuyor. Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Proje Alanı, İpekiş Termal Kür Merkezi, Yeni Kaplıca ve Çevresi, Merinos Stadyumu ve Çevresi Etapları tamamlandığında Kültürpark, Merinos Kongre Merkezi ve Kent Meydanıyla da bütünleşecek olan proje, kamu-özel işbirliği ile tamamlanacak.