Bumerang Kartal yüzde 0 faiz ve yüzde 0 komisyon ile satışta!
Özkartallar A.Ş. tarafından İstanbul Kartal’da hayata geçirilen Bumerang Kartal projesinde daire satışları devam ediyor. 505 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan 40 katlı proje 2019 yılı Aralık ayında teslim edilecek. Projeyi Bumerang Kartal Satış ve Pazarlama Müdürü Nur Eğilmez ile konuştuk.

Projenin daire fiyatları, ödeme planı ve lokasyon bilgilerine ulaşmak için tıklayınız. 

Bumerang Kartal Satış ve Pazarlama Müdürü Nur Eğilmez, Evdenhaberler’in sorularını yanıtladı. Eğilmez, proje detayları, sektörün geleceği, Türkiye’deki kentsel dönüşüm ve Özkartallar A.Ş.’nin gelecek planlarına dair bir çok konuya açıklık getirdi.

Bumerang Kartal kesintisiz deniz ve adalar manzarası sunuyor

Bumerang Kartal’ı metrekaresi 6 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını dile getiren Bumerang Kartal Satış ve Pazarlama Müdürü Nur Eğilmez, “Satışlarımız devam ediyor. Hem konut hem home office satışlarımız var. Projemiz banka kredisine uygun. İş bankası ile anlaşmamız var. Peşin alımlarda yüzde 10 indirim uyguluyoruz. Kendi bünyemizde de 0 faiz 0 komisyon ile yüzde 40 peşin olmak koşuluyla kalan yüzde 60’ı da proje bitim tarihine kadar ister ara ödemelerle ister eşit taksitlerle ödeme şansı sunuyoruz. Fiyatlarımız üst kata çıktıkça şerefiye farkından dolayı artışa geçiyor. 9. kattan itibaren kesintisiz deniz ve adalar manzarası bulunuyor. Cephenin kapanma şansı da yok çünkü önümüzde e-5 ve adliye binası var. Ayrıca önümüz sit alanı olduğu için hem e-5’e yakın olmanın konforu var hem de yeşillikle iç içe oluyorsunuz.” dedi.

Projenin yüzde 10’u satıldı

Projenin şu ana kadar yüzde 10’unun satışının gerçekleştiğini dile getiren Eğilmez, “Sektörel durumdan dolayı satışlar şu an yavaş işliyor. Ancak bizim projemiz bölge projelere göre avantajlı. Kentsel dönüşüm projesi olduğumuz için Kartal’da normalde yüzde 8 olan KDV oranı bizim projemizde yüzde 1. Biz de bu avantajı kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

14 adet ticari ünite kiralama ve satışa açık durumda

Ticari ünitelerin satışa mı açık olduğu yoksa kiralama yöntemine mi gidileceği sorusu üzerine Eğilmez, “Toplam 14 tane mağazamız var ve bu mağazalar oldukça büyük tıpkı tripleks gibi. Alt kat depo üst kat ise 300 ve 500 metrekare arasında teras ve ofis katları ile donatılmış. Buraya bankalar, kafeler ya da büyük hipermarketler gelebilir. Ayrıca her mağaza için özel otopark alanı veriyoruz. Şu ana kadar hem satılık hem kiralık talepleri geldi. Bizim için farketmiyor. Uzun vadeli kiralamalara da sıcak bakıyoruz. Genelde gelen tekliflerde bu yönde oluyor.” şeklinde cevap verdi.

“Bumerang Kartal’a yatırdığınız para hızlı şekilde geri dönecektir”

“Neden Bumerang Kartal’ı tercih etmeliyiz?” dediğimiz zaman Eğilmez’in cevabı oldukça net: “Çünkü burası Bumerang bir proje, yatırdığınız para hızlı bir şekilde size dönecektir.”

Projenin kompleks olduğunu vurgulayan Eğilmez, “Cephelerimiz çok güzel. Mutfak ve ofisler dahil manzaralar tamamen açık. Altta cadde avm var, yüzme havuzu, sauna, masaj odası, hamam, araç yıkama, kafeteryalar, çocuk oyun alanları aklınıza gelen her şeyi olan bir kompleks. Burada her türlü ihtiyacınızı karşılayıp ardından 41. kata çıkarak seyir terasında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca projede güvenlik üst düzey tutuluyor. Mesela gelen misafire gideceği kata ait kart verilecek, asansör ile o kattan başka kata çıkamayacak. Araçlar için plaka tanıma ve OGS uygulayacağız. Misafir otoparkı da dışarıda olacak. Projenin lokasyonu da çok güzel. Metro yürüme mesafesi 1 dakika, e-5’e ise komşuyuz. Sahile de hızlı sürede varıyoruz. Sabiha Gökçen’e 15 dakika mesafedeyiz. Hastaneler, okullar, adliye, avm her şey buraya çok yakın. 7/24 devam eden de bir ulaşım ağı var.” ifadelerini kullandı.

En az yüzde 40 kâr oranı

Projeden minimum yüzde 40 kar oranı beklediklerini açıklayan Eğilmez, “Geçmiş dönemlerde bu oranları vermek daha kolaydı. Ancak İstanbul’da artık olmazsa olmaz diye bir şey yok. Fakat bu şehirde artış olmaması imkansız. İzmir’de, Ankara’da, Antalya’da prim oranları düşük ama İstanbul’da fiyatlar çok hızlı artıyor. Bir önceki projemiz Ofisim İstanbul’da ofisleri 400 bin TL’den satmıştık şu an buralar 1 milyon 200 bin TL’den satılıyor. Bu yüzden burası içinde minimum yüzde 40 diyorum ama yüzde 100 – yüzde 200 kazanmalar dahi olabilir.” dedi. Ayrıca Eğilmez, projedeki 1+1 dairelerin şu anki fiyatlar baz alındığında minimum 2 bin TL’den kiralanacağını söyledi.

Araplar’ın ilgisi çok yoğun

Projeden henüz bir yabancıya satış yapmadıklarını ancak ilginin fazla olduğunu söyleyen Eğilmez, “Yabancıların, özellikle Araplar’ın bir ilgisi mevcut. Son katıldığımız Türk İş Adamları ve Arap İş Adamları Fuarı’nda da bu ilgiyi hissettik. Cezayir, Fas ve Dubai’den oldukça yoğun bir talep aldık. Somutlaşmış bir satış yok ama talepler satışa dönecektir.” dedi.

Çevre dostu proje

Su arıtma ve güneş panelleri ile çevre dostu bir proje olan Bumerang Kartal için Eğilmez, “Biz çevre dostu bir projeyiz. Şirket olarak 1986’dan beri inşaat ve belediye alt yapı hizmetleri veriyoruz. Çevre dostu olmamız buradan kaynaklanıyor. Hala Pakistan’daki belediyelerin bir kısmının hizmetini biz veriyoruz.” dedi.

Aidatın metrekaresi 3 TL

Bina aidat ve yönetim konusunda kendi ürettikleri bir çözüm olduğunu dile getiren Eğilmez, “Giderler ve aidat önemli bir konu. Binamızda merkezi ısıtma sistemi ve 7/24 sıcak su var ama bunlar pay ölçer ile hane başına yansıyacak. Aidatta temizlik, ortak aydınlatma gibi konular var. Metrekare başı ortalama 3 TL gibi bir fiyat bekliyoruz aidatta. Bunları düzenlemek için ilk 5 sene yönetimde söz sahibi olacağız. Sistem oturduktan sonra çekileceğiz. Ofisim İstanbul için de bunu yapmıştık. Sistem 4. senede oturunca 5. seneyi beklemeden çekilmiştik.” dedi.

Özkartallar’dan İstanbul Anadolu yakasında yeni kentsel dönüşüm projesi

Özkartallar A.Ş.’nin gelecek planlarından da bahseden Eğilmez, “Şu anda bir kentsel dönüşüm projesi ile ilgileniyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Prosedürler bitince açıklamayı da yakında yapacağız. Yine İstanbul Anadolu Yakası’nda olacak. Araştırmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul dışında da projeler olabilir

Projelerin İstanbul dışına çıkıp çıkmayacağı sorusu üzerine Eğilmez, “Neden olmasın? Yönetim sıcak bakıyor. Ankara’dan şu an bir teklif var, olabilir. Türkiye çapında belediye alt yapı hizmeti veriyoruz, inşaata da gideriz. Yurt dışında Libya’da yaptık, yine yaparız.” şeklinde cevap verdi.

“Kentsel dönüşüm bitince her yer daha güzel olacak”

Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendiren Eğilmez şöyle konuştu: “Kentsel dönüşüme çok hızlı girdik. Fikirtepe’de başladı, orada bir takım sorunlar yaşadık. Bunlar hem belediye hem alt yapı kaynaklı oldu ama şu an Fikirtepe çok güzel bir hal aldı. Her şeyin ilki muhakkak zordur. Bundan sonra kanunlarla daha kolay ve uygulanır şekilde hızlı hallolacaktır. Bireysel olarak iş yapan da çok var. Özellikle Kadıköy bölgesi inşaat içinde. Kamyonlardan sokaklara girilmiyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumdan müteahhitler de sıkıntı yaşıyor. Mahalle müteahhitleri daire karşılığında alım yaptığı için satacak ki kazansın. Ama satışta sıkıntı olunca bir kentsel dönüşüm yoğunluğu yaşıyoruz. İnşallah bittikten sonra her yer çok daha güzel olacak.”

“İnşaat sektörü dibe vurur ama çabuk zıplamasını da bilir”

Türkiye’deki inşaat ve gayrimenkul sektörünün gidişatı hakkında konuşan Eğilmez, “İnşaat, kademeli bir yapı. Şu an arz fazlası yaşıyoruz. Projeler, kentsel dönüşüm projeleri.. Ama zaman zaman bunlar olur. Bu sektör bazen dibe vurur ama çok çabuk zıplamasını bilir. Gayrimenkul insanların güvence yeri. Kendi evinden sonra herkes parasını ev ya da ofise yatırır. Bizim milletimizin güvence anlayışı budur. Altına yatırım yapma dönemi bitti, artık parayı gayrimenkule yatırıyoruz. Şu sıralar piyasada bir durgunluk var, bu bir gerçek. İnsanlar şu an piyasaya güvenmiyor ve bu satışlara yansıyor. Ama bu geçici bir süre ve geçecektir. Aşıldıktan sonra da zıplama olacaktır. İnşaat her zaman kazandırır.” ifadelerini kullandı.

“Gayrimenkul yatırım için sağlam bir kale”

Gayrimenkule yatırım yapmanın mantıklı olduğunu savunan Eğilmez, “İnsanlar bütçesine göre yatırım yapıyor. Lokasyon olarak merkezi yerden bir ev alırsanız getirisi daha fazla olur. Ama bütçe azsa uzak bölgelere ve gelişime vakti olan yerlere açılırsınız. Bu bölgelerin metrekare fiyatları arasında dağlar kadar fark var. Yatırım olarak da bu size yansıyacaktır. Uzun vadede kazandıracaktır. Altın ve döviz çok oynayan bir piyasa. Gayrimenkul ise sabittir her zaman değer kazandırır. Gayrimenkul yatırım için bulunmaz bir nimet. Bazen maliyetin bile altına satışlar oluyor. Biz bu projeye başladığımızda demirin fiyatı 1.200 TL idi şu anda 2000 TL oldu. Bu bile artışın kanıtı. Altın ve döviz kısa vadedir, gayrimenkul ise uzun vadede daha çok kazandırır. Benim tavsiyem 5 metrekare bile olsa bir gayrimenkul alınmalı. Gayrimenkul her zaman sağlam bir kaledir.” şeklinde konuştu.

İnşaatta Bitcoin(sanal para) dönemi

Son zamanlarda gündemde olan Bitcoin ve benzeri sanal paraların inşaat sektörüne yakın vadede etkisi olabileceğini söyleyen Eğilmez, “İnşaat piyasasında zaten sanal para var sayılır. Ortada para yok, takas yöntemi var. Bunun gidişatı sanal paraya da dönüşebilir. Piyasa allak bullak olacaktır ama gidişat bu yönde, teknolojiyi takip etmek gerekiyor.” dedi.

Bumerang Kartal fotoğraf galerisi

Ümit CELEP / Evdenhaberler.com

 

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*