BİRİNCİ DERECE SİT ALANLARI KAMULAŞTIRILACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar kanunlarında yapılacak değişiklikle, imar planlarından haksız kazanç elde eden belediyelere cezai sorumlulukların getirileceğini ifade etti. Özhaseki, özel mülkiyetteki birinci derece sit alanlarının kamulaştırılacağını da söyledi.

Parsel bazında yoğunluk artışına izin yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Caretta Caretta’larm yumurtlama alanı olan Muğla İztuzu Plajı’nda, yumurtadan çıkan yavru kaplumbağaların denize salınması için düzenlenen törene katıldı. Özhaseki, tedavileri tamamlanan üç yetişkin kaplumbağayı da denize bıraktı. Burada şehirlerin imar kanunlarında yapılacak düzenlemeler hakkında da bilgi veren Bakan Özhaseki, “Parsel bazında yoğunluk artışının verilmemesi, imar planlarının delinmemesi, imarda değişiklik oluyorsa ve bundan bir rant doğuyorsa kamunun buradan payını alması, imardaki her hareketin vatandaşa açılması ve takibine sunulmasıyla ilgili düzenlemeler olacak. Belediyeler istediği yüksekliği veremeyecek. Verirse, sorguyla karşılaşacak, haksız kazanç varsa, cezai sorumluluk getirecek” diye konuştu.

Doğaya zarar vermeden büyüyeceğiz

İstanbul’daki zamansız sellerin ve doluların sebebinin tabiatın tahrip edilmesi olduğunu belirten Özhaseki, “Dünyayı en çok kirleten iki ülke yüzde 25 oranı ile Çin ve Hindistan, onu yüzde 18 ile ABD izliyor. Türkiye’nin oranı sadece 0.7. Biz büyümeyi çevreye zarar vermeden yapacağız” dedi.

Birinci derece SİT alanları korunacak

Özhaseki, SİT alanlarının yeni sınıflandırmasını ekolojik temelli bilimsel raporlara göre yapacaklarını söyledi. Tabiatın tahrip edilmeyeceğini ifade eden, Özhaseki, “Yüzeysel tahminlerle, ‘şurası SİT alanı olsun, şu 1, şu 2’ diye yapılan tespitler var. Halk ev yapamaz hale geliyor. Mülk sahiplerini canından bezdiriyor. Birinci dereceli alanlar kesin korunacak. Özel mülkler kamulaştırılacak, ikinci derece nitelikli koruma alanlarında bungalov gibi tesislere izin olacak. Son derece olan sürdürülebilir alanlarda da otel ve ticari işletme kurulabilecek. Çalışması devam ediyor” diye konuştu.