BİRÇOK ÜLKE YATIRIM YAPANA, EV ALANA VATANDAŞLIK VERİYOR
Türkiye konut satışlarını artırmak ve daha fazla yabancı yatırımcı çekmek için yabancılara çeşitli ayrıcalıklar getiren programları yürürlüğe koydu. Ancak Türkiye bu tarz programları uygulayan tek ülke değil. 2008 krizinden sonra birçok ülke oturum izni ve pasaport karşılığında yatırımcı çekmek için benzer programlar açtı. Ülkelerin uyguladığı programlar asgari yatırım miktarı, vade ve sağladığı haklar bakımından farklılık gösteriyor. Türkiye’den de bine yakın aile bu yolla yurt dışına açıldı.

Malta 400 bin euroya serbest dolaşım hakkı veriyor

Mesela, Avrupa Birliği üyesi olan ada ülkesi Malta’da 400 bin Euro’ya satın alınan 2+1 daire yıllık 15 bin Euro kira geliri sağlayabiliyor. En az 5 yıl sonra satmak kaydıyla 250 bin Euro’luk devlet tahvili alanlar süresiz oturma izni alarak Schengen Bölgesi’nde serbest seyahat hakkına sahip oluyor.

Gayrimenkul alana da birçok kolaylık var

Devletlerin yatırım programlarından biri ise gayrimenkul satışı. İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Karayip Adaları gibi yerlerde uygulanan bu yöntemde fiyatlar 200 bin dolardan başlıyor ve 2 milyon Euro’ya kadar çıkıyor. Gayrimenkulü belli bir süre kullanan veya kiraya veren kişi, oturum iznine veya vatandaşlık hakkına da sahip oluyor.

Yatırım hesabı açana vatandaşlık veriliyor

Bir diğer yöntem, İngiltere’de yaygın olduğu gibi, yatırım hesabı açarak o ülkeye para taşımak ve 5 yıl sonunda sürekli oturum iznine, sonrasında vatandaşlığa başvurmak. Amerika’da öne çıkan yöntemde, hazırlanmış bir projeye 5 yıllığına düşük faizle borç veriliyor ve karşılık olarak oturum ve çalışma hakkı sağlayan Green Card (Yeşil Kart) alınıyor. Karayip ülkelerinde öne çıkan modelde ise devletin oluşturduğu bir fona, geri dönmeyecek şekilde daha düşük miktarlarda para yatırılması karşılığında pasaport veriliyor.

Portekiz eski yapıları onarana altın vize veriyor

Son dönemde öne çıkan ülkelerden biri de Portekiz. Eski yapıların dönüştürülmesine yönelik projelerden 500 bin Euro karşılığında 60-70 metrekarelik bir daire alındığında altın vize veriliyor. Böylece doğrudan oturum izni elde edilirken, 5 yıl sonunda vatandaşlığa başvurmak veya gayrimenkulü satmak imkan dahilinde.

ABD’nin kolay vatandaşlık uygulaması eylülde sona eriyor

ABD’de ise 500 bin dolarlık yatırım miktarı alt sınırının eylül sonunda 800 milyon dolara veya 1.3 milyon dolara çıkacağı da dikkat çeken unsurlar arasında.