BİNASINI KENDİSİ YENİLEYENLERE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
Yeni Kentsel Dönüşüm yasasıyla beraber binasını kendi yenilemek isteyenlere faizsiz kredi imkanı verilecek. Aynı imkandan belediyeler de yararlanacak. Açıklama Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi.

Yılda 500 bin konut dönüşecek

Özhaseki, “Senede 500 bin bağımsız birimi değiştirelim istiyoruz. Bunun 200 bini İstanbul’da. Böyle bir hedef koyduk.1 dedi. 99 depreminden sonra yapılan yapıları sağlam kabul etiklerini belirten Bakan Özhaseki, “Ondan önce elimizde 7.5 milyon bina stoğumuz var. Tüm bunların riskli olduğunu kabul ederek tüm bunları değiştirmemiz lazım. En geç 2030, öncesinde bir deprem var gibi. O zamana kadar biran önce elimizdeki depreme dayanıksız konutları işyerlerini değiştirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm için faizsiz kredi verilecek

Bakan Özhaseki, evini yenilemek isteyenlere sunulacak yardımları şöyle sıraladı; “Birincisi eskiden beri gelen kira yardımları var. 800/900 TL aylık, kimi zaman 36 ay kadar süren bina bitene kadar kira yardımında bulunuyoruz. Arkasından eğer kendi binasını dönüştürmek istiyorsa, bankadan faiz almışsa, yüzde 4 faizine biz destek oluyoruz.” Yeni yasa ile kredinin faiz yükünü de devletin üstleneceğini söyleyen Özhaseki, “Sıfır faizle finans desteği vereceğiz. Hem şahıslara vereceğiz, hem de belediyelere vereceğiz.  Biraz belki masraf alınabilir. Onun dışında bir şey talep etmeyeceğiz.” dedi.

Kentsel dönüşümü mahkemeye taşımak zorlaşacak

Kentsel dönüşümde 3 ana noktada sıkıntı olduğunu söyleyen Özhaseki, “Birincisi, 30’u vermiş biri vermemiş ya da daha fazla müteahhitten alırım diye daha ne koparırım gibi çıkarcı tavırlı işi kesen önünü kesenlerin, bu işlerine mani olacağız. Yasal engelle mani olacağız. Onları öyle mahkemeye gidemez hale getireceğiz. İkincisi finansman kolaylığı, şimdi, insanlar binasını yıksınlar ellerinde 3-5 kuruş para var arkası yok. Burada destek lazım. İşte bu faizsiz kredi. Üçüncüsü rezerve alan konusu. Elinizde eğer boş bir alan varsa orayı da değerlendirip, oraya yeni evler yapıp, vatandaşların bir kısmını oraya yerleştirip, onların yıktığın yeri yeniden yapıp raf sistemi dediğimiz sistemle dönüşüm sağlamalıyız. Rezerve alanda da sıkıntı yaşıyoruz. İstanbul’da belirlediğimiz rezerve alanlar var, bunlar günü geldiğinde açıklanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönüşüm ekonomiye yıllık 300 milyar lira katkıda bulunacak

Yılda 500 bin konutu yenilemenin çıplak maliyetinin bile  100 milyar lirayı geçeceğini söyleyen Özhaseki, “En az 250 sektör etkilenecek. 100 milyara yakın da bu yeni sektörler tutuyor. Cepten para çıkmadan sadece faiz oranlarına katlanarak neredeyse Türkiye’yi yenileceğiz. Bunun ekonomiye katkısı yıllık en az 300 milyar liralık bir ekonomik değer. Etkilediği sektörlerle beraber büyük dehşet bir para. Bu ekonomiye de can verecek. Bunlara hazırlık yapmazsak, ortaya çıkacak zarar ne? Allah korusun bakın İstanbul’da bir deprem olursa bunun şiddeti 7.5 civarında olursa, yapılan araştırmalara göre, karşımıza ilk anda çıkan maddi kayıp olarak 100 milyar liranın üstünde. İkincisi o sokakların göçmesiyle bu işin alt yapısı da gidiyor. En az bir o kadar, da alt yapı dediğimiz hasar meydana gelecek. En önemlisi, binlerce insan ölür.” şeklinde konuştu.

Yerli malı kullanana öncelik

Yasada yerli malının teşvik edildiğini söyleyen Mehmet Özhaseki, “Binaları yapanlar yüzde 100 yerli malı kullanırlarsa öncelikli olacaklar. Müracaatlar geldi. Öncelik milli, yerli olanda. Bunu teşvik edeceğiz, destek vereceğiz. Ben sektörde canlansın istiyorum. Hiç kimseye ya da bir ülkeye kastımız yok ama gidip de Çin malı kapı kolları, avizeler getirmesin. Şuanda inşaat sektörünün Türkiye’deki katkısı yüzde 8 gibi yüzde 15’lere çıkacak.” dedi.