BEŞİKTAŞ’TAKİ MECLİS LOJMANLARI ARAZİSİ TOKİ’YE DEVREDİLDİ
18 dönüm arsa üzerine kurulu Beşiktaş Abbasağa’daki Meclis Lojmanları, TOKİ’ye devredildi. TOKİ, lojmanları yıkıp yerine milyarlık yeni bir proje inşa edecek.

Yüzde 65’i meclisin olacak

Beşiktaş’taki 18 dönümlük TBMM lojmanlarının bulunduğu arazi, üzerine yapılacak projenin yüzde 65’i karşılığında TOKİ’ye devredilecek. Gayrimenkul uzmanları söz konusu lojmanların çok değerli bir konumda bulunduğunu, araziye yapılacak yeni bir projenin toplam değerinin 1 milyar lirayı rahatlıkla aşacağını öngörüyor.

Meclis Başkanlık Divanı toplantısında TBMM mülkiyetinde bulunan İstanbul Beşiktaş’taki milyonlarca dolar değerindeki 18 dönümlük arazinin TOKİ’ye devrine karar verildi. Üzerinde 173 Meclis lojmanı bulunan Abbasağa mahallesindeki 17 bin 655 metrekarelik araziye yapılacak yapının yüzde 65’i karşılığı TOKİ’ye devredileceği öğrenildi. TBMM Başkanlığı’nın hazırladığı karar gerekçesinde bu işlem için, “yeni deprem yönetmeliğine göre yenilenme” ifadeleri kullanıldı. Gerekçede, TOKİ’ye hangi bedelle devredileceğine ilişkin ekspertiz raporunun hazırlanacağı da vurgulandı.

Ekspertiz bedeli üzerinden devredilecek

18 dönümlük arazinin TOKİ’ye devri kararının gerekçesi şöyle açıklandı:

“Eski deprem yönetmeliğine göre yapılan ve devamlı olarak bakım ve onarım ihtiyacı olan lojman binalarının yıkılarak yeni deprem yönetmeliğine göre yenilenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla söz konusu parselin bağımsız kuruluşlarca belirlenecek ekspertiz bedeli üzerinden TOKİ’ye devredilerek en yüksek arsa karşılığı gelir paylaşımı usulü ile konut inşa ettirilmesi düşünülmektedir.”