BEŞİKTAŞ VE BEYLİKDÜZÜ’NDE EMLAK VERGİSİ REKOR SEVİYEDE ARTTI
Emlak vergisi oranlama sisteminin değişmesi bir çok bölgede fiyatların tavan yapmasına neden oldu. Yapılan zamlarla bazı bölgelerde emlak vergisi artışı yüzde 600’ü bile geçti. İstanbul’da en fahiş zamlar ise Beşiktaş ve Beylikdüzü’nde gerçekleşti. Vatandaş emlak vergisindeki aşırı artışlara itiraz edilebilecek.

Türkiye genelinde artış ortalaması yüzde 3.8

Emlak Vergisi her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Mesela bir evin değeri 100 bin iken 200 bine çıktıysa, yani yüzde yüz arttıysa, emlak vergisi de yüzde 50 artıyor. Bu rakam 2017’de Türkiye geneli için ortalama yüzde 3.83 olarak açıklandı.

Belediyeler artışı kendisi belirliyor

Bu rakam genel bir rakam. Özelde ise belediyeler her 4 yılda bir kez emlak vergisi için yeniden değerleme yapıyor. Bu sene de öyle oldu. Ancak vatandaşı isyan ettiren artış iki belediyede, Beşiktaş ve Beylikdüzü’nde yaşandı.

2800 TL’den 21 bin 800 TL’ye çıktı

Emlak Vergisi için 2017 yılında Beşiktaş Levent’teki Ballı Sokak’ta 2 bin 800 TL olan metrekare birim fiyatı yüzde 622 artırıldı ve 2018 için 21 bin 800 TL’ye çıkarıldı. Beşiktaş’ta pek çok sokak için de benzer artışlar yapıldı.

Beylikdüzü’nde artış yüzde 500’ü buldu

Beylikdüzü’ndeki Bayraktar Caddesi’nde 2017’de 429 TL olan emlak vergisi metrekare birim fiyatı ise, 2018 yılı için 2 bin TL olarak belirlendi. Yüzde 500’lük artış vatandaşı isyan ettirdi.

Beşiktaş Belediye Başkanı artışın yasadan kaynaklandığını savundu

Emlak vergisindeki artışın yasadan kaynaklandığını savunan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş’taki konutlarda emlak vergilerindeki ortalama artışın yüzde 50-60 oranında olduğunu belirtti.

Fahiş artış için yargı yolu açık

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, emlak vergisi konusunda çok sayıda şikayet geldiğini açıkladı. Kolçak, ”Vatandaş öncelikle bağlı olduğu belediye veya muhtarlığa giderek, adresini kontrol etsin ve sokağının yeni emlak vergi değerini öğrensin. Eski emlak vergi değeri ile yeni belirlenen emlak vergi değerini karşılaştırsın. Aradaki fark fahiş oranda artmış ise vatandaş hakkını kullanarak yargı yoluna gidebilir” ifadelerini kullandı.

Artış belediyenin elinde

İstanbul’da iki ilçede büyük sıkıntı olduğunu söyleyen İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizamettin Aşa ise “Komisyon üyesiyim. Bize gelen değerler, belediyenin tespitlerinden oluşuyor. Komisyon olarak önümüze gelen değerlerin gerçekle uyuşup uyuşmadığına bakıyoruz. İstanbul’da emlak vergisi konusunda Beşiktaş ile Beylikdüzü için yükseliş sıkıntısı var. Bunu da kendilerine söyledik. Ama karar vermek belediyenin elinde. Bazı yerlerde de artış var ama orada metrekare bedeli 5 TL’den 25-30 TL’ye çıkmış. Beylikdüzü ile Beşiktaş’ta ise 500 ile bin TL rakamları 2 bin ile 17-18 bin TL’ye fırlamış durumda” dedi.