BELEDİYELERE KREDİ VERİLECEK, KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK!
Hükümet kentsel dönüşüm hızlandırılması için 5 yıllık bir proje hazırlıyor. Türkiye’deki tüm riskli binaları dönüştürecek proje için belediyelere kredi verilmesi planlanıyor. Kredi miktarı yıllık 15 milyar TL’yi bulacak.

Kentsel dönüşüme 5 yılda 75 milyarlık bütçe

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, proje ile ilgili kurula bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak proje için onayının ardından yasalar çıkartılacak.

Türkiye’deki tüm riskli binaları dönüştürecek projenin ilk etabı için 75 milyar liralık bir kaynak aktarılacak.

7,5 milyon bina riskli

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon konut stoku mevcut. 10 milyon riskli bina 1999 Marmara Depremi’nden sonra inşa edilirken 15 milyonun yüzde 50’si riskli. İstanbul’da 2 milyon bağımsız birim 1999 depreminden sonra inşa edildi.

Bina bazlı teşvik sistemi geliyor

İstenilen hıza ulaşamayan kentsel dönüşümün hızlanması için teşvikler devreye girecek. Herkesin kendi binasını ölçtürüp yenileyebilecek. Müteahhit ve bina sahiplerini teşvik edecek bir sistem uygulanacak.

Belediyelere sıfır faizli kredi

Belediyeler tarafından alan bazlı dönüşüm hayata geçecek. Riskli görünen yerler belirlenecek. Bakanlık iki yıl ödemesiz uzun vadeli sıfır faizli kredi verecek.

Belediye yapamıyorsa bakanlık yapacak

Bakanlık, vatandaşın ve belediyelerin yetersiz kaldığı yerde destek olacak. Bakanlık çözüm ortağı olarak devreye girecek.

İstanbul’a özel birim

İstanbul için yeni teşkilat kurulacak. İSMEP isimli birim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olacak. İstanbul’daki kamu binaların dönüştürülmesi için çalışan kurum özel binaları da dönüştürecek.

Kentsel dönüşüme her yıl 15 milyar TL yatırılacak

2018 yılı için 15 milyar dolarlık kaynak ayrılan projede 5 yılda 75 milyar liralık kaynak kullanılacak. Yurtdışından sağlanacak finansman ya da İller Bankası aracılığıyla sağlanacak para belediyelere kredi olarak verilecek.