Belediyeler okul ve hastanelere bedava su verecek
belediyeler okul ve hastanelere bedava su verecek. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Torba Yasa’ya göre, belediyeler ve bağlı teşebbüsler okul ve hastanelere suyu indirimli veya bedava verebilecek. Söz konusu yasada “kamuya ait” ibaresi yer almadığı için bu imkandan özel okul ve hastanelerin de faydalanabileceği belirtiliyor. İndirim oranı kamu kuruluşlarında yüzde 50’den az olmayacak. İndirimli veya bedava su için belediyelerin meclis kararı alması gerekiyor.

Okul ve hastanelere bedava su

Şimdiye kadar belediyeler, sadece ibadethanelere indirimli veya ücretsiz su verebiliyordu.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nda yer alan madde şöyleydi;

“Belediye ve bağlı idareler, meclis kararıyla mabetlere indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilirler.”

Bu maddeye aşağıdaki ekleme yapıldı;

“5393 sayılı Belediye Kanununun 15 inci maddesinin altıncı fıkrasının ikinci cümlesine “meclis kararıyla mabetlere” ibaresinden sonra gelmek üzere “, eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere” ibaresi eklenmiştir.”

Yapılan değişiklikle hastane ve okulların suyu ücretsiz kullanımının önü açılmış oldu. Bu kararı her belediye kendisi alacak. Ancak indirim oranı kamu kurum ve kuruluşlarına yüzde 50’den az olamayacak.

Özel okul ve hastanelere bedava su verilecek mi?

Yasada indirim yapılacak kurumlar sıralanırken “kamu” ifadesinin yer almaması, özel okulların ve hastanelerin de suyu indirimli veya ücretsiz kullanabilecekleri şeklinde yorumlanıyor. Ancak bu konu tamamen belediyelerin elinde. Kamu kuruluşlarına en az yüzde 50 indirim yapmak ise zorunlu.

Devlet okulları ve hastaneler sadece suyun parasını verecek

Yasanın getirdiği bir başka değişiklik ise vatandaşların faturada gördükleri onlarca ek ödemeye yönelik. Buna göre kamuya ait eğitim kurumları, yurtlar, okul pansiyonları ve hastanelerden abonelik, açma kapama, bağlantı, teminat, güvence bedeli, katılım payı ve benzeri ad altında herhangi bir ücret talep edilemeyecek.

Resmi gazete’de yer alan madde şöyle;

“Kamu kurum ve kuruluşlarına uygulanan su ve atık su tarife ücreti tüketim miktarına bakılmaksızın sabit tarife ücreti olarak belirlenir ve konutlar için belirlenen en düşük su ve atık su tarife ücretinin yüzde 50 fazlasını geçemez. Belediyeler temiz şebeke suyu hizmeti vermediği yerleşim yerlerindeki kamu kurumlarından herhangi bir ad altında ücret talep edemez. Kamuya ait eğitim kurumları, yurtlar, okul pansiyonları ve hastanelerden abonelik, açma kapama, bağlantı, teminat, güvence bedeli, katılma payı ve benzeri ad altında herhangi bir ücret talep edilemez.”

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*