Başbakan Yıldırım: “Elazığ Ağın’a hastane yapacağız”
Başbakan Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde temelini attığı Elazığ’daki Ağın Köprüsü’nü helikopterden inceledi. Makam aracıyla köprüden geçip, vatandaşlarla sohbet eden Başbakan Yıldırım, Ağınlılara hastane sözü verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı döneminde temelini attığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Elazığ’daki Ağın (Karamağara) Köprüsü’nü helikopterden inceledi

Türkiye’nin en uzun dördüncü asma köprüsü

Yıldırım, Keban Baraj Gölü üzerinde yapılan ve Türkiye’nin en uzun dördüncü asma köprüsü olan Ağın Köprüsü’nü helikopterden inceledi. Yıldırım, daha sonra kendi kullandığı makam aracıyla köprüden geçti. Bir süre makam aracını kullanan Yıldırım’a, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım eşlik etti. Başbakan Yıldırım, bu sırada yanına gelen vatandaşlarla tokalaştı, ayak üstü sohbet etti.

Başbakan Ağınlılarla sohbet etti

Bu sırada Ağınlılara hitap eden Yıldırım, bakanlık döneminden bu yana yakından takip ettiği Ağın Köprüsü’ne ilişkin, “Ağınlılar yolumuzu kestiler, ‘Ağın Köprüsü ne olacak’ dediler? Ben de ‘Biz Türkiye’de dağları deliyoruz, tüneller yapıyoruz, köprüler yapıyoruz. Yolları da yaparız, hepsini de yaparız. Buna Ağın Köprüsü de dahil’ dedim. Ondan sonra köprüye eskiden başlanmış ama yanlış başlanmış. Olacak bir iş değil. Yaptık, bitirdik ama gelip görmek, açmak nasip olmadı. Hep içimde bir ukde. Nasipte sizi görmek, sizlerle tanışmak varmış. Köprü bahane, Ağınlılarla kucaklaşmak şahane.” ifadelerini kullandı.

Ağın’a hastane yapılacak

“Ağın’da suç oranı sıfır, buna bir alkış isterim.” diyen Yıldırım , “Hapishane yok, hapishaneye ihtiyaç da…Ama hastaneye ihtiyaç var değil mi? Hastane işi tamam.” diye konuştu.

2001’de temel atılmıştı ama..

Keban Barajı sonrasında su altında kalan yol nedeniyle Ağın’a ulaşım, baraja su tutulduğu 1975’ten bu yana feribotla sağlanıyordu. Karayolu ulaşımı ise köprü yapımı öncesi Elazığ’a Arapgir ilçesi üzerinden gerçekleştiriliyordu.

Türkiye’nin en uzun dördüncü asma köprüsü olan Ağın ilçesindeki köprünün temeli 2001’de atıldı. Projede yapılan değişiklikle 2012’de tekrar ihale edilen köprünün resmi açılışı 18 Şubat 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*