BALIKESİR’DE 435 MİLYON LİRALIK 3 BÜYÜK YATIRIMIN TEMELİ ATILDI

Balıkesir’in kentleşmesinde önemli bir proje sayılan 1334 konutluk Yeni Karesi projesi, Çamlık Tepesi ve Hilal Camii projelerinin temeli Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı. Başbakan ayrıca 5 yıldızlı Hilton Otel’in temel atma törenini de gerçekleştirdi.

Balıkesir’e 2016’da 522 milyon yatırım yapıldı

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Başbakan Yıldırım törende şöyle konuştu; “Balıkesir’i İzmir’i komşu kapısı yapacak, İstanbul-İzmir Otoyolu tam sürat ilerliyor. İstanbul-İzmir yolu, Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’den geçiyor. 14 yılda Balıkesir’e yaptığımız yatırımın tutarı 22 milyar lira. Helal hoş olsun. 2002 yılından bu yana, Balıkesir’e 8 milyar tutarında 271 teşvik desteği verdik. 2016’da sadece Balıkesirlinin çalışacağı 522 milyon liralık 16 yatırım projesini onayladık. Eğitimde 3 bin yeni derslik yaptık. 15 bin 900 bilgisayarı okullara gönderdik. 1923’ten 2002’ye kadar yani Balıkesir’i 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı 76 kilometreydi. 14 yılda bunun üzerine 467 kilometre bölünmüş yol koyduk.”

Balıkesir “10 numara” olacak

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise, “Balıkesir, Başbakanına, ülkesine sahip çıkıyor. Başbakanımız yolların kralı. Yolları böldü illeri birleştirdi. Balıkesir cazibe merkezi. Türkiye’nin parlayan yıldızı. Bizde Balıkesir Büyükşehir olarak şehrimizi geleceğe hazırlıyoruz. Balıkesir’i 10 numara il yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni Karesi’yi Balıkesir Belediyesi yapacak

Projeyi nitelikli kentleşmeyi sağlamak amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan BALTOK yürütecek. 76 bin metrekare arsa üzerinde 24 bloktan ve toplam 1334 daireden oluşan Yeni Karesi projesinin 300 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Balıkesir tarihinin en büyük inşaat projesi olacak projede 15 katlı bloklar inşa edilecek. 6 adet kule vincin çalışacağı projenin 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yeni Karesi’de 7 bin kişi yaşayacak

Yeni Karesi projesinde kreş, spor alanları, konferans salonları, kafeteryalar, çocuk parkları ve özel peyzaj alanları gibi sosyal donatıların dışında eğitim, sağlık ve dini kurumlar da bulunacak. Şehre en hakim noktalardan birine inşa edilecek proje sona erdiğinde yaklaşık 7 bin nüfusu barındıracak.

Çamlık tepesi ve Hilal Camii Balıkesir’in simgesi olacak

Balıkesir Çamlık Tepesi projesi ile, kente en hakim noktadaki tepe geceleri aydınlatılacak ve güvenliği tesis edilecek. Çamlık tepesi teleferik ve 730 bin metrekarelik rekreasyon alanı ile Balıkesirlilerin dinlenme ve eğlence merkezi haline getirilecek.

İçinde her türlü sosyal donatıyı barındıracak tesiste 33 metre minaresiyle kentin sembollerinden biri olması beklenen Hilal Camii de inşa edilecek.