Bakü – Kars – Tiflis Demiryolu bugün açılıyor! Demir İpek Yolu hangi şehirlerden geçecek?

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı  bugün ilk resmi tren seferi ile açılıyor. Tarihi İpek Yolu’nu demiryoluyla hayata geçiren projenin ilk seferini Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili birlikte yapacak.

 

Londra’dan Pekin’e uzanan yol

Tarihi İpek Yolu, demiryolu hattıyla yeniden hayat buluyor. Bugün ilk seferini yapacak Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattı sayesinde Londra’dan kalkan bir tren Pekin’e kadar kesintisiz gidebilecek. 10 yılda tamamlanan projenin ilk yolculuğuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tanıklık edecek.

Yıllık 1 milyar dolar getirisi olacak

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Londra’dan kalkan bir trenin Pekin’e kadar kesintisiz gidebilmesi için önünde iki engel vardı; biri boğaz, diğeri Kars ile Ahılkelek arasında eksik kalan kesim. Bu amaçla Asya ile Avrupa’yı denizin altından demiryoluyla bağladık. İkinci halkada da Kars ile Gürcistan’ın Ahılkelek kenti arasındaki eksik kısmı tamamladık” diye konuştu. Projenin Türkiye’ye maliyeti 600 milyon dolar iken yılık getirisinin 1 milyar doları bulması bekleniyor.

Demir İpek Yolu’nun inşaatı 2008’de başlamıştı

Marmaray Projesi ile bütünleşecek olan BTK Demiryolu Projesi, Avrupa’dan Çin’e demiryoluyla kesintisiz yük taşınmasını da mümkün hale getirecek. Arslan’ın verdiği bilgilere göre hat işletmeye alındığında 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Ve proje, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt gibi cazibe merkezleri kapsamındaki iller açısından önemli. Ayrıca, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, enerji sektöründeki Bakü – Tiflis – Ceyhan ve Bakü – Tiflis – Erzurum projelerinden sonra her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük proje oldu. 2007’de ihalesi yapılan ve Temmuz 2008’de temeli atılan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi’nin 79 kilometresi Türkiye’den, 246 kilometresi Gürcistan’dan, 504 kilometresi ise Azerbaycan’dan geçiyor. Projede Türkiye’den Gürcistan’a ulaşım sınır tüneliyle sağlanıyor. Tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan sınırlarında bulunuyor.

2 aylık yol 15 gün güne düşecek

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, BTK Demiryolu Projesi’nin bölge için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bu proje sadece şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için değil, Orta Asya, Avrupa ve Uzak Asya’ya kadar dünya üzerinde çok geniş bir coğrafyanın ulaşım ve lojistik hizmetleri açısından çok büyük ve bir o kadar önemli proje.” dedi. Yücelik, bu projelerin dolaylı olarak istihdama da katkı sağlayacağına işaret ederek, “Tarihi İpek Yolu’nun yeniden hayat bulmasını sağlayacak olan bu demiryolunun şehrimizdeki ticaret erbabına, üreticilere, ihracat yapan firmalarımıza getireceği avantajları en iyi şekilde kullanıp, doğacak yeni fırsatları çok iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci de BTK Demiryolu’nun açılışının Cumhuriyetin ilanının 94. yılında yapılmasının gerek ülke gerek bölge adına gurur verici olduğunu dile getirdi. Demirci, “Bu proje hem şehrimizin hem de ülkemizin değerini bir kat daha arttıracak. Projenin ülkemize maliyeti 600 milyon dolar ama yıllık getirisi bir milyar dolar. Bu yol, hem ekonomik hem de başka yollar açacak. Ticaret yolları açılıyor demektir, koskoca Orta Asya ayaklarımızın altında, 45-60 günlük nakliye süresini 15 güne düşürecek. Pekin’den Londra’ya gidecek bir yük maksimum 15 günde gidecek. Türkiye yılda 1 milyar dolar kazanacak. Yılda 1 milyon yolcu taşıyacak.”

Bakü Tiflis Kars demiryolu kaç km?

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi toplam 829 kilometre uzunluğunda. Hattın 79 kilometresi Türkiye’den, 246 kilometresi Gürcistan’dan, 504 kilometresi ise Azerbaycan’dan geçiyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı kapasitesi ne kadar olacak?

Hattın hizmete alınmasıyla yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınacak. Ancak Türkiye ile Asya, Kafkasya ve Avrupa ülkeleri arasında, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısıyla yıllık 50 milyon tona ulaşacak uluslararası taşıma potansiyeli bulunduğu belirtiliyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı istasyonları neler?

3 ülkeden geçecek projede Türkiye sınırları içerisindeki tek durak Kars olacak.

*Kars

*Ahılkelek (Gürcistan)

*Tiflis (Gürcistan)

*Rustavi (Gürcistan)

*Ağstafa (Azerbaycan)

*Gence (Azerbaycan)

*Yevlah (Azerbaycan)

*Kürdemir (Azerbaycan)

*Kadı Muhammed (Azerbaycan)

*Elet (Azerbaycan)

*Bakü (Azerbaycan)

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattında neler inşa edildi?

Hattın Bakü ile Tiflis’i birbirine bağlayan kısmı zaten kullanılıyordu. Tiflis’ten Türkiye’ye doğru gidilen Ahılkelek kısmı da mevcuttu ancak uzun süredir kullanılmadığından elden geçirildi.

Ahılkelek-Kars arasında kalan bölüm ise sıfırdan Türkiye tarafından inşa edildi. 101 km’lik bu bölümde, 18 km uzunluğunda 22 adet tünel ve 550 metre uzunluğunda iki viyadük bulunuyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı ile Londra-Pekin kesintisiz mi olacak?

Bakanlar ve yetkililer bu ifadeleri kullansa da hat aslında ray boyutlarının farklılığı ve Hazar denizinde feribot kullanımı nedeniyle en az 2 kez fiziksel olarak kesiliyor.

Gürcistan ve Azerbaycan’da geniş ray aralığı (1520 mm) kullanılıyor. Projenin Bakü-Tiflis-Ahılkelek bölümü de bu aralıkta.

Türkiye’de ise, standart ray aralığı kullanılıyor (1435 mm). Kars’tan Ahılkelek’e kadarki bölüm yine bu aralıkta inşa ediliyor.

Ahılkelek’te, Azeri vagonlarının aksları değiştirilerek Türkiye’ye devam ettirilerek bu sorunun çözülmesi bekleniyor. Ancak Türkiye kullanılan trenlerden daha geniş olan Azeri vagonları Kars’tan sonrasında sıkıntı yaratacaktır. Bu nedenle Kars bu tür yüklerin depolandığı ve aktarıldığı bir merkez haline gelecek.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattında yolcu trenleri çalışacak mı?

Azerbaycan Demiryolları, Stadler’den, bu hatta kullanılmak üzere, 30 adet yolcu vagonu aldı. Vagonlar iki farklı ray aralığında hareket edebilecek özellikte. Böylece Bakü’den İstanbul’a kesintisiz ve aktarmasız yolcu ulaşımı mümkün olacak.

İstanbul-Bakü trenle kaç saatte gidilecek?

Azerbaycan devletinin kullandığı ve aktarmasız yolculuğ sağlayacak olan vagonlarla trenlerin Bakü-İstanbul arasını yaklaşık 24 saatte katetmesi bekleniyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolunu kimler kullanacak?

Hattın Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arası taşımalarda kullanılması ve Kazakistan-Türkmenistan ile Türkiye arası taşımalar için de güçlü bir alternatif olması bekleniyor.

Çin-Türkiye arası çalışacak trenlerin de bu yolu kullanması hedefleniyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*