BAKIRKÖY’DEKİ 40 DÖNÜMLÜK ARAZİ TOKİ’YE DEVREDİLİYOR
Hazineye ait Bakırköy Şenlik Mahallesi’nde yer alan 40 dönümlük arsa 250 milyon TL karşılığında TOKİ’ye devrediliyor. TOKİ’nin arsa üzerinde nasıl bir proje geliştireceği henüz belirsiz.

Arsa Atatürk havalimanı’na komşu konumda

Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı gereğince, mülkiyeti Maliye Hâzinesine ait İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Şenlik Mahallesi, 292 ada 220 parsel, 250 milyon TL bedelle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilecek.

Atatürk Havalimanı’na ve Flyinn AVM’ye yakın konumda yer alan arsanın devir işlemi, devir bedelinin ödenmesini müteakiben Maliye Hâzinesi tarafından yapılacak. Devir işlemi 6 ay içinde tamamlanacak.

Yamaç Sokak ile Harman Sokak arasında kalan arsa üzerinde halihazırda herhangi bir yapı bulunmuyor. Bölge havaalanı iniş pistine yakın mesafesi nedeniyle alçak katlı yapılardan oluşuyor.

TOKİ Bakırköy Şenliktepe’deki arsaya ne yapacak?

TOKİ’nin devralacağı arsa imar planlarında konut, park, spor tesis alanı, trafo ve çocuk bahçesi olarak geçiyor. Ancak TOKİ kendi arazilerinde imar yetkisine sahip. TOKİ’nin 250 milyon TL ödeyerek alacağı arazinin “Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı” modeliyle satışa çıkacağı ifade ediliyor.

Emlak Konut’un sık sık uyguladığı yöntemle yüksek bir gelir elde etmeyi amaçlayan TOKİ, bu geliri alt-orta gelir grubuna konut üretmek için kullanacak.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*