Bakanlık’tan Enerji kimlik belgesi uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ev alacaklara ve kiralayacaklara önemli bir uyarıda bulundu. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan “Merkezi Isıtma Sistemlerinin Ve Isı Ölçüm Ekipmanlarının Verimlilik Potansiyelleri” adlı kitapçıkta ev alırken ya da kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar sıralandı. Kitapçıkta; ev satın alırken veya kiralarken, binanın yalıtımlı, pencerelerin ve doğramalarının enerji verimli, ısıtma için kullanılan kazan ve boruların yalıtımlı, binanın dış duvar iç yüzeyinde bakteri, küf, mantar gibi lekelerin olup olmadığını, binanın ısıtma, soğutma giderleri ile Enerji Kimlik Belgesi’ni sorgulamaları tavsiye edildi. Bakanlığın, EKB olmayan binalara 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cezai yaptırımlar uygulamaya başlayacağı açıklandı. Bu tarihten sonra, Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir binanın alım, satım ve kiraya verilmesinde sorunlarla karşılaşılabileceği belirtildi. Peki Enerji kimlik belgesi nedir? Nasıl alınır? Detayları haberimizde….

 

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

2011’den önce yapılan her binanın alması gereken EKB, binaların enerji tüketimi ile CO2 emisyon değerlerini gösteren yasal bir belge olma özelliğini taşıyor.

EKB uygulamasıyla enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması amaçlanıyor. Belgede, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım-satım-kiralama yapılamayacak

Yasal düzenlemelere göre, 2011’den sonra yapılan binalar için izin aşamasında EKB alınması ve binanın enerji sınıfının minimum C olması gerekiyor.

2011’den önce yapılan binaların ise 2020 yılına kadar bu belgeyi temin etmeleri gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi almak için yalıtım ve mantolama zorunluluğu var mı?

Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

Enerji Kimlik Belgesi daire daire mi alınıyor yoksa tüm binaya mı?

EKB, binanın yeni sahibine, binanın enerji tüketimi hakkında bilgiler veren bir belge niteliğinde. EKB, 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatı alınmış olan binalar için, yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından düzenleniyor. EKB binanın bağımsız bölümleri için değil, binanın tamamı için düzenleniyor.

Enerji Kimlik Belgesi almazsam ne olur?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra EKB olmadan konut satışları gerçekleştirilemeyecek. Yeni kiracının doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerini yenilerken de EKB belgesi aranacak. Nasıl ki, DASK belgesiyle depreme karşı nasıl binanın güvenirliğini ölçülüyorsa, EKB ile de binanın ısıtılmasından soğutulmasına kadar tüm verilerine ulaşılmış olacak. Binanın yeni sahibi bu belgeye bakarak enerji maliyetlerini önceden görebilecek.

Hangi kuruluşlar Enerji Kimlik Belgesi verebilir?

Bina sahiplerinin ve site yöneticilerinin Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün (YEGM) web sitesindeki ismi bulunmayan kuruluşlara itibar etmemeleri gerekiyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*