BAHÇEŞEHİR GÖLETİ HADIMKÖY’E KADAR GENİŞLEYECEK
Son günlerde tartışmalara neden olan Bahçeşehir Gölet’i konusunda Basaksehir Belediye Baskanı Mevlut Uysal’dan açıklama geldi. Uysal, Bahçeşehir Gölet projesi ile ilgili iddiaların aksine mevcut 300 dönümlük Gölet alanının küçülmeyeceğini belirterek, “Yeni projemizle birlikte ilk aşamada 600 dönüme çıkacak. Daha sonra da projeyi Hadımköy’e kadar uzatarak Göletimizi 2 bin 600 dönüme çıkartacağız” dedi.

 

Bahçeşehir Gölet projesinde ağaç kesimi yok

Bahçeşehir’de BADER üyeleri Gölette betonlaşma olduğunu öne sürerken Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, alanda dokuyu bozan bir müdahale olmadığının altını çizdi. Uysal, “Dere ıslahı projesinin mevcut gölet alanıyla ilgisi yok. Yaklaşık bir kilometre ötedeki atıl alanı halkın kullanımına açmak için bir proje geliştirdik. Ağaç kesmiyoruz, yeşili katletmiyoruz’ dedi.

Yerel mahkeme Belediye meclisi kararını kanuna uygun buldu

Başkan Uysal Gölet Rekreasyon ve dere ıslahı projesinde gelinen hukuki süreci ise şöyle özetledi, “Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi’ndeki Gölet Bölgesi’nde, mülkiyeti Başakşehir Belediyesine ait 13 bin 500 metrekarelik alanda Belediye Meclisince alınan kararla başlatılan rekreasyon ve dere ıslahı projesi çalışmaları CHP’li Meclis üyelerinin açtığı dava sonucunda Danıştay 8. Daire Başkanlığı tarafından konulan yürütmeyi durdurma kararı, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin ‘ısrar kararı’ ile durduruldu. Yerel mahkeme belediye meclisimizin verdiği kararın kanuna uygun olduğu, çalışmanın uygulanmasını engelleyecek hukuki bir engel olmadığı yönünde karar verdi.”

Gölet büyüyecek

Başkan Uysal, Bahçeşehir Gölet projesinin önünde hukuki bir engel kalmadığını belirterek, projede bölgenin yeşil dokusunu bozacak bir durum olmadığını ifade ederek söyle devam etti;

“Mevcut 300 dönümlük Gölet alanımız projemizle birlikte ilk aşamada 600 dönüme çıkacak daha sonra da projeyi Hadımköy’e kadar uzatarak Göletimizi 2 bin 600 dönüme çıkartacağız. 13 bin metrekarelik alanda bölge halkımızın kullanımı için restoran, kafe gibi günlük ihtiyaçlara yönelik yerler de olacak. Her şey net aslında. Buraya itiraz edenler gerçekleri görmemek için uğraşıyor. Gölet’i en iyi koruyacak projece bu.”