BAHÇEŞEHİR GÖLET PROJESİNDE BELEDİYE BAŞKANINA SUÇ DUYURUSU YAPILACAK
Bahçeşehir Göleti projesinde sular durulmuyor. Bahçeşehir Gölet Gönülleri ile BADER yarın toplanarak video ve fotoğraf ile inşaatın devamını kanıtlayacak. Bader, bu görüntülerle birlikte yargı kararını uygulamadığı gerekçesiyle Başakşehir belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulunacak. Başakşehir Belediyesi ise Danıştay’ın durdurma kararı sonrasında İdare mahkemesi’nin devam kararı verdiğini, bu durumda projeyi durdurma yetkisi olmadığını söylüyor.

1 aylık süre doluyor

Bahçeşehir Gölet Gönülleri ile Başakşehirliler Derneği’nin (BADER) Başakşehir Belediyesi’ne ilettiği dilekçe ile Danıştay’ın inşaatı durdurma kararının uygulamasını istemiş ve 1 aylık süre vermişti. Süre bugün doldu. Ancak inşaatta çalışmalar sürüyor.

Belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulunulacak

BADER yarın 14:00’da toplanarak video ve fotoğraf ile inşaatın devamını kanıtlayacak görüntüler çekecek. Bu görüntülerle cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak olan BADER, bu bilgileri ve görüntüleri de ulusal ve yerel basınla paylaşacak.

Bahçeşehir Gölet projesinde neler yaşandı?

Bahçeşehir Gölet projesinde yaşanan tartışmalar, Başakşehir Belediye Meclisi’nde başlamıştı. Meclis, tartışmalı, hatta kavgalı bir oturumla Başakşehir Belediye Başkanı’na gölet alanının düzenlenmesi ve dere ıslahı karşılığında, gölet çevresindeki belediyeye ait imarlı arazinin satılması yetkisini verdi.

Başkan aldığı bu yetkiyle ihaleye çıktı ve ihaleyi, söz konusu arazinin yanındaki parsele de sahip olan Atmaca grup kazandı.

Grup, ihaleyle kazandığı araziyi kendi arazisiyle birleştirerek bir proje geliştirildi ve çalışmalara başladı.

Atmaca grup bir taraftan da Gölet alanının büyütülmesi, dere ıslahı ve çevre düzenlemesi çalışmasına girişti.

Gölet çevresinde yapılaşma istemeyen bölge sakinleri ve CHP’li meclis üyeleri hem ihale, hem de belediye meclisinin verdiği yetkiyle alakalı davalar açtı.

İdare mahkemesi açılan ilk davada projenin devamı yönünde karar verdi. CHP’li meclis üyeleri bu kez konuyu Danıştay’a taşıdı. Danıştay ise idare mahkemesinin kararını bozdu. Ancak bu durum hukuki bir boşluk doğurunca bu kez Danıştay, belediye meclisinin aldığı kararı iptal etti ve böylece ihale geçersiz hale geldi. İnşaat çalışmaları da durduruldu.

Bu kez inşaat firması karşı davalar açtı. Açılan davalara bakan bölge idare mahkemeleri firmayı haklı buldu ve çalışmalar yeniden başladı.

Şimdi CHP’li meclis üyeleri ve Bahçeşehirli dernekler, Danıştay’ın daha üst mahkeme olduğunu ve inşaatın durması gerektiğini söylüyor. Başakşehir belediyesi ise son mahkeme kararının geçerli olduğu iddiasında.

Gölet davası proje bitene kadar bir o tarafa bir bu tarafa dönecekmiş gibi duruyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*