AZİZ KOCAOĞLU’NA YARGI YOLU AÇILDI
İçişleri Bakanlığı, Aziz Kocaoğlu dahil, 2005 yılında İzmir Fuar Alanı ve Serbest Bölge imar planlarına olumlu oy veren o dönemki 186 meclis üyesi hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturma nedeni planda zemin etüd çalışmasının olmadığı halde belediye meclisince onaylanmış olması.

Temiz İzmir Derneği şikayet etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediye Meclisleri’nde 12 yıl önce kabul edilen Yeni Fuar alanı ve Ege Serbest Bölgesi 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planları sorun yarattı.

Temiz İzmir Derneği’nin şikayeti üzerine konuyla ilgili inceleme yapan İçişleri Bakanlığı bir müfettiş görevlendirdi. Müfettiş, imar planında jeolojik etüt raporunun bulunmadığı, jeolojik durumla ilgili kurum görüşlerinin alınmadığını belirtilen bir rapor hazırladı. Raporda alanda yapılan zemin etütlerinin jeolojik etüt raporu yerine geçmeyeceğine dikkat çekildi. Söz konusu alanın Tuzla/Orhanlı Fay zonu içinde yer aldığı belirtilen raporda, jeolojik etüt raporları hazırlamadan imar planının onaylanamayacağı ifade edildi.

Olumlu oy kullanan meclis üyelerine soruşturma izni çıktı

İçişleri Bakanlığı bu imar planlarında olumlu oy kullanan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Gaziemir Belediyesi’nde o dönem görev yapan CHP ve AK Partili 186 belediye meclis üyesine soruşturma izni verdi. Soruşturma izni verilen Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasında Aziz Kocaoğlu, Mehmet Ali Çalkaya, Abdul Batur gibi halen belediye başkanı olan isimler de var. Dönemin Gaziemir Belediye Başkanı AK Partili Adnan Yüksel hakkında ise oylama günü Meclis’e katılmadığı için soruşturma izni verilmedi. Başkan Kocaoğlu ve soruşturma izni verilenler Danıştay’a itiraz edecek. İtirazlar haklı bulunmazsa 186 kişi hakkında dava açılacak.