Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi yakında başlıyor!

Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi yakında başlıyor. Ayder’in yeniden yapılanmasını sağlayacak süreç için önemli bir adım atıldı. TOKİ tarafından uygulanacak Ayder kentsel dönüşüm projesinin müşavirlik ihalesi gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan firma Ayder Yaylası’ndaki bütün yapıları gözden geçirecek, ne kadarının tamamen yıkılıpp yenileneceğine, ne kadarının restore edileceğini tespit edecek. Müşavirliğin sonuçlanmasının ardından da Ayder Yaylası’nı baştan aşağı yenileyecek olan asıl işin ihalesi gerçekleştirilecek. Projeyi yürütecek olan TOKİ’nin başkanı Ergün Turan, vatandaşların asla mağdur edilmeyeceğini ve yaylanın geleneksel dokusunun bozulmayacağını söylüyor. Başkan Turan, “Karadeniz kültürünü yansıtan mimari bölgede yaşatılacak” diyor.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi TOKİ tarafından yapılacak

Rize’de bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Daha sonra bu bölgede gelişigüzel yapılaşma başladı. Kaçak yapıların inşa edildiği Rize’nin Ayder Yaylasında TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için müşavirlik ihalesi yapıldı.

4 farklı proje var

14-15 Ekim tarihleri arasında ‘Arama Konferansı’ gerçekleştirdiklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Kentsel tasarım projesi için 4 farklı alternatif proje çalışması başlattık. Arama Konferansı ile sivil toplum örgütleri, kamu sektörü, özel sektör ve özellikle Ayder’deki hak sahipleri ve yerel halkımızın katılımı ile ortak bir fikir arayışı gerçekleştirdik. Sonuç raporlarımız tamamlanma aşamasındadır. Kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, yapacağımız çalıştayla kentsel tasarım ve mimari yaklaşım alternatifleri üzerinde istişarelerde bulunacağız. Sonrasında kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, projemizi vatandaşlarımıza tanıtacağız” dedi.

Ayder Yaylası’nda evler plansız inşa edilmiş

Ergün Turan, “Bölgedeki bütün paydaşları bir araya getirip sürdürülebilir bir Ayder nasıl inşa ederiz bunun arayışı içerisindeyiz. Arama Konferansı, alan gezisi ve gerçekleştireceğimiz çalıştay neticesinde Ayder’i doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup özlediğimiz Ayder’i inşa edeceğiz” diye konuştu.

Evlerin plansız bir şekilde inşa edildiğine vurgu yapan Turan şöyle devam etti: “Ayder Yaylası’nın, güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerekmektedir. Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Yapacağımız çalıştay sonrasında hedefimiz; Ayder’in gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle tescilli ve korunmaya değer yapıların rehabilitasyonu üzerinde durmak olacaktır.”

Ayder cazibe merkezine dönüşecek

Turan, “Bu çalışma ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Ayrıca, oluşan kaçak yapıların önüne geçilebilmesi ve geleneksel dokuya uygun bir dönüşüm yaşanması halinde bölge turizm açısından yeniden bir Cazibe Merkezi haline dönüşecektir” dedi.

Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesinde Karadeniz kültürü yansıtılacak

Yapılacak restorasyon çalışmalarında vatandaşların asla mağdur edilmeyeceğini ve yaylanın geleneksel dokusunun bozulmayacağını ifade eden Turan, “Karadeniz kültürünü yansıtan mimarinin bölgede yaşatılacağını” söyledi.

Turan, “Yaptığımız protokoller neticesinde projenin ana yürütücüsü ve koordinasyon kurumu olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu kapsamda 30 Kasım 2017 tarihinde Rize Valimiz Erdoğan Bektaş, ilgili kamu kurumları ve Müşavir firmanın katılımları ile çalıştay öncesi Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda alana dair analiz çalışmalarını paylaşıp, gelinen son durum hakkında değerlendirmelerde bulunduk” dedi.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*