AVM ciro endeksi Ocak 2018’de yüzde 22,6 arttı

Okulların sömestr tatiline girdiği Ocak ayında alışveriş merkezlerinin cirolarında da önemli artış yaşandı. AVM ciro endeksi 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,6 artışla 244 puana ulaştı. 15 tatil karne hediyelerinin daha çok tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazlardan oluşması AVM’lerdeki teknoloji marketlerinin cirolarını önemli ölçüde artırdı. Ocak ayında AVM’lerdeki en çok ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 41,7’lik artış gözlemlendi. AVM ciro endeksi araştırmasıyla ilgili detaylar haberimizde…

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2018 Ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 22,6 artış kaydederek 244 puana ulaştı.

Teknoloji şampiyonlukta 3’üncü ayında

Ocak ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 41,7’lik artış gözlemlendi. Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 25,6, giyim kategori ciroları yüzde 22,3, yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 15,9, hipermarket kategori ciroları yüzde 13,1 ve ayakkabı kategori ciroları yüzde 6,2 artış kaydetti.

Ziyaretçi sayısı yüzde 3.8 arttı

Ocak 2018 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 3,8’lik bir artış yaşandığı gözlemlendi.

Metrekare ciroları İstanbul’da 279 TL daha fazla

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Ocak 2018’de İstanbul’da 1097 TL, Anadolu’da 818 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Ocak 2018’de 929 TL oldu.

AVM ciro endeksi Ocak 2018'te yüzde 22 arttı

İndirim dönemi ve sömestr tatili ciroları olumlu etkiledi

AVM Endeksi Ocak 2018 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü 2017 Yılı Ocak ayına göre bu yıl gerçekleşen yüzde 22,6’lık ciro endeksi artışının yüzde 10,35 olarak gerçekleşen enflasyon oranının iki katının da üzerinde olduğunu söyledi. Ocak ayının hem indirim döneminin başladığı hem de sömestr tatili alışverişlerin yapıldığı bir dönem olduğunu belirten Belgü kategori bazlı artışlarda teknoloji kategorisinin üç aydır üst üste yükselen ivmesini sürdürdünü söyledi. Belgü, alışveriş merkezlerinde eğlence, sinema gibi alanları da kapsayan diğer kategorisinde yaşanan artışın ise kış döneminde AVM’lerin eğlence ve sosyalleşme alanları olarak tercih edildiğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Soğuk havalar ziyaretçi sayısını artırdı

Ziyaret sayısında son dönemlerde küçük oranlarda da olsa düşüşler yaşanmıştı. Uzun bir zamandan sonra Aralık ayı itibariyle yeniden artışa geçen ziyaret sayıları Ocak ayında da yükselmeye devam etti ve geçen senenin aynı dönemine göre ziyaretçi artışı %3,8 oldu. AYD Başkanı Hulusi Belgü bu artışta hem soğuk havaların hem de perakende markalarının indirim dönemlerinin etkili olduğunu vurguladı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*