AVCILAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇACAK İMAR PLANI GERİ ÇEKİLDİ
Avcılar’ın yeniden imarını öngören imar planı İBB meclisinde komisyona geri çekildi. Böylece 1999 depreminden zarar gören ancak imar problemi nedeniyle kentsel dönüşümün bir türlü başlayamadığı Avcılar’ın yeniden imarı ertelenmiş oldu. İBB meclisinde krize neden olan kararın CHP’li üyelerin Gaziosmanpaşa imar planlarına “ret” oyu vermesi nedeniyle AK Parti tarafından misille amacıyla yapıldığı iddia edildi.

Ak Parti grubu raporun komisyona iadesini istedi

1999 Marmara Depremi’nde en fazla kaybın yaşandığı Avcılar’ın Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşker, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala, Üniversite Mahallelerinin yeniden inşasını sağlayacak imar planlarının son dakikada onaylanmaması İBB Meclisi’nde krize neden oldu. Meclis üyeleri ve gazetecilere Meclis oturumu öncesinde dağıtılan raporlarda, Avcılar’ı ilgilendiren raporun AK Parti ve CHP’li üyelerin oybirliği ile kabul edildiği görünüyordu. Ancak Meclis oturumu sırasında AK Parti grubu raporun komisyona iadesini isteyerek planları geri çekti.

CHP Gaziosmanpaşa’nın imar planlarına “Hayır” demişti

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, meclis oturumu öncesinde AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan ile aralarında geçtiğini iddia ettiği diyalogları aktardı. Meclise seslenen Gülsever şunları söyledi: “Biraz evvel Sayın Başkan geldi, ‘Gaziosmanpaşa konusunda karar verdiniz mi’ diye sordu. ‘Evet’ diyemeyeceğimizi söyledik. Sayın Başkan da bize ‘Avcılar planını geriye çekiyoruz, biz sizin planlarınıza niye ‘evet’ diyelim. Avcılar’ı geri çekiyoruz’ diye söyledi. Bir cezalandırma yöntemi ile ‘siz ona evet demiyorsanız biz de buna evet demiyoruz, o zaman sizi cezalandırıyoruz’ şeklinde bir yaklaşımla karşı karşıyayız”.

Gaziosmanpaşa’nın nüfusu 2 misli artırılıyor

İBB’nin Şehir Planlama Müdürlüğü’ne ait verileri gösteren Gülsever, ret oyu verme gerekçelerini şöyle açıkladı: “Gaziosmanpaşa’da 450 bin olan nüfus, bu plan hayata geçtiği zaman yaklaşık 1 milyon oluyor. Nüfusu 2 mislinden fazla artıran bir plana evet deme şansımız olabilir mi?”

Avcılar’da kat yasağının kalkacağını Topbaş duyurmuştu

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da Avcılar’daki vatandaşlara imar düzenlemesini müjde olarak verdiğini vurgulayan Gülsever, İstanbul depreminin Avcılar’da yarattığı tahribatı hatırlattı. Gülsever Meclis üyelerine, “Olası bir deprem olur da bir kişinin bile burnu kanarsa siz bunun hesabını Cenab-ı Allah’a veremezsiniz. Onun için lütfen burada kararınızı bir daha gözden geçirin, el birliği ile geçirelim’ dedi.

AK Partiye göre komisyona çekme nedeni “teknik”

Gülsever’den sonra kürsüye gelen AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan ise, “Bu zamana kadar biz hep hakkaniyetli bir şekilde davranmaya çalıştık. Burada bir ilkesizlik, hakkaniyete aykırı bir işlem yapan varsa onlar da sizlersiniz. Kusura bakmayın. Şimdi siz Avcılar’a böyle diğer ilçeye böyle, yok böyle bir şey. Ama bundan dolayı dosyayı çekmiş değiliz. Bizim buradaki kaygımız tamamen teknik bir olay. Sosyal donatı alanları ile ilgili yeniden bir çalışma yapılması” diye konuştu.

“Gaziosmanpaşa halkının istekleri sizi bağlamıyor mu?”

Meclis oturumunda söz alan bir diğer isim de Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta oldu. Planlar hakkında bilgi veren Usta, “Gaziosmanpaşa nüfusu şu anda 500 bin. Öngördüğümüz nüfus tüm Gaziosmanpaşa tamamlandığında 750 bin. Planların tamamlanması halinde 900 bin olacaktı. Yani biz zaten nüfusu düşürüyoruz” dedi. Gaziosmanpaşa’nın geleceğini şekillendirmek ve kent kültürünü yerleştirmek zorunda olduklarını belirten Usta, “Gaziosmanpaşa ile Avcılar’ın birbiriyle kıyaslanması doğru olmayabilir. Ama madem planlarla ilgili halkın isteklerini, verdiğimiz sözleri burada yapmaya mükellefiz, Avcılar’da verilen söz hepimizi bağlıyor da Gaziosmapaşa’da bizim verdiğimiz söz sizleri bağlamıyor mu” diye konuştu.

CHP komisyonlardaki üyelerini çekebilir

Yapılan oylama sonrasında Avcılar raporu komisyonuna iade edildi. Karar üzerine CHP’li Meclis üyeleri salonu terk etti. Oturum Ak Parti Meclis üyeleri ve CHP adına gözlemci olarak kalan Özgür Aydın oturumun sonunda “AKP’nin bu yaklaşımını onaylamadığımız için gerekirse bundan sonra komisyonlardaki üyelerimizi de çekip meclisi tek başına AKP’ye bırakacağız” dedi. Oturum tartışmalar eşliğinde son buldu.

Tartışma konusu olan Gaziosmanpaşa imar planları İBB meclisinde CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık, Ak Partili üyelerin oylarıyla kabul edilmişti.