AVCILAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL OLACAK?
Avcılar’da 1982 imar planına göre bazı mahallelerde kat sınırı 6’ydı. 2008’de ise bu kat sınırı 4’e düşürüldü. Amaç Avcılar’da alçak katlı yapılar üretmekti ancak kat sınırı 4’e düşünce, 6 katlı binalar kentsel dönüşüm yapamadı. İBB de, Avcılar’da uygulanan 4 kat sınırını, kentsel dönüşüme engel olduğu gerekçesiyle bazı mahallelerde kaldırdı. Şimdi Avcılar’da kentsel dönüşümün başlaması bekleniyor.

Yoğunluk artırılmayacak

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, mevcut evlerinde oturanların 2008’den itibaren yapılarını yenileme önündeki engeli kaldırdıklarını bu kararla yoğunluğu artırmayacaklarını söyledi.

7 mahallede kentsel dönüşüm önü açıldı

Başkan Benli, “Avcılar’ın en acil sorunu imar planını çözdük. Yaşlı, yorgun ve hasarlı binaların yıkılıp yenilerinin yapılması için kat yüksekliği düşürülmüş, binalardaki bu sorunu ortadan kaldırıldı. Avcılar’da yapılar için 1982 planlarını müktesep hak kabul edip o planlarda kendilerine tanınan hak ile yeniden yapılmasını sağladık. Yoğunluğu artırmıyoruz. Yaptığımız şey; Avcılar halkı Avcılar’da kalacak, evinin sahibi olacak. Yıksa da yine evinin yerine evini yapabilecek. Asla hak mağduriyeti olmayacak, hakkından mağdur edilmeyecek. Deprem beklentisi içinde olan bir kentin halkı olmasının bilinciyle evini ivedilikle yenileyecek. Bir yandan Avcılar imarla yenilenecek, bir yandan da kentin birinci derecede İstanbul ‘un deprem bölgesinde, zemininin sorununu bilen bir kent halkı olarak organize koordine bir toplum olarak gereken önlemleri alan bilinçli, uygar bir kentin insanları olarak bunları karşılayacak. 7 mahallenin imar planını bitirdik, haklarınızı size teslim edip sonra daha neler yapacağımızı da birlikte konuşacağız. Avcılar imar planı olmadan yenilenmiş bir kent olarak devam edecek.” şeklinde konuşma yaptı.

Avcılar’ın mahallelerinde yeni bina oranı çok düşük

Toplantıda ilçenin durumu hakkında bilgi verilirken, imar planı değişikliği onaylanan mahallelerde yeni bina oranının Merkez’de yüzde 7.1, Ambarlı’da 7.6, Denizköşkler 8.4, Gümüşpala 16.4, Üniversite’de 18.4, Mustafa Kemal Paşa’da 20.5 ve Cihangir Mahallesi’nde yüzde 25 olduğu açıklandı.

İşte Avcılar’da 4 kat yasağı kalkan mahalleler

Avcılar merkez,

Ambarlı,

Denizköşkler,

Gümüşpala,

Üniversite,

Mustafa Kemal Paşa,

Cihangir,
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*