ATAŞEHİR SEBZE MEYVE HALİ 2018’DE TUZLA AYDINLI’YA TAŞINACAK
Ataşehir halinin Tuzla’ya taşınması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı. Büyükşehir, Tuzla Aydınlı’da inşa edilecek yeni hal için 23 Ocak’ta ihaleye çıkıyor.

Ataşehir girişi ve E5 üzerinde yoğun trafiğe neden olan ve bölgedeki yapılaşma nedeniyle şehrin merkezinde kalan Ataşehir Meyve ve Sebze Hali Tuzla Aydınlı’ya taşınacak.

TUZLA SEBZE VE MEYVE HALİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

320 bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek olan Tuzla Aydınlı sebze halinin yer tesliminden sonraki 460 gün içinde tamamlanarak 2018 yaz aylarından önce hizmete girmesi planlanıyor.

İstanbul Anadolu Yakasının yeni meyve ve sebze halinin halesi 23 Ocak’ta saat 11:00’de gerçekleşecek.

YENİ HALDE 240 DÜKKAN YER ALACAK

Tuzla Aydınlı Meyve ve Sebze Hali’nin toplam inşaat alanı 205 bin 630 metrekare olacak. Bu alanda 240 adet dükkan, satış birimleri, giriş kontrol noktaları, gıda kontrol binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, atık depolama alanları, idari bina, otoparklar, itfaiye istasyonu, temizlik birimi, otel, cami, kafeler, büfeler, restoran, sağlık ocağı, eczane, PTT ve banka şubeleri yer alacak.

2 BİN 742 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAK

Özellikle hal içerisinde trafik sorunu oluşmaması amacıyla, ürün giriş ve çıkış noktaları farklı güzergahları kullanacak. Ayrıca otopark sorunu oluşmaması için de açık ve kapalı otopark alanları yer alacak. Tesis içerisinde bin 133 araçlık binek araç, 408 araçlık kamyonet ve bin 201 araçlık TIR ve kamyon otoparkları oluşturulacak.

YENİ HALDE BÜTÜN SOSYAL DONATILAR BULUNACAK

Hal tesisi içerisinde sosyal donatı alanlarına ayrı bir önem verilerek, tesisi kullanan herkesin temel ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar oluşturulacak. Proje kapsamında 80 yatak kapasiteli otel, cami, 2 adet kafeterya, 16 adet büfe, 1 adet Restoran, PTT şubesi, 5 adet banka şubesi, 3 bin 700 metrekare park alanına yer verildi.

HAL ÇEVRESİNE YÜZLERCE AĞAÇ DİKİLECEK

Çevre dostu olarak planlanan yeni hal tesisinde, yeşil alanlar oluşturulacak. Bu alanlar hem sosyal amaçlı kullanılacak hem de ağaçlandırma yapılarak karbon salınımına yönelik adım atılmış olacak. Ağaçlandırma için ayrılan alana bin 118 ağaç dikilmesi planlanıyor. Ayrıca bin 427 çalı, 278 bin adet yer örtücü bitki dikimi yapılacak.

TUZLA’NIN TİCARET HACMİNİ ARTIRACAK

Tuzla Sebze ve Meyve Hali ilçe ekonomisine artı değer katacak. En az 4 bin kişiye iş imkanı sağlaması beklenen hal yan sektörleriyle Tuzla’nın ticaret hacmini de büyütecek.