ARTIK BİNALARIN RENGİNE BELEDİYE Mİ KARAR VERECEK?
‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ bir aksilik olmazsa 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelik konut sektörüne yön verecek ve bir çok yenilik barındıracak. Peki yeni yönetmelikle birlikte binaların rengine belediye mi karar verecek? İsteyen istediği renge boyayabilecek mi? Yeni yönetmelik bu konuda ne diyor?

Binaların rengine belediye mi karar verecek?

Yeni yönetmeliğe göre belediyeler, çevrenin özelliklerine göre binaların rengini tayin edebilecek. Bu yetki sadece yeni yapılacak yapılar değil, bitmiş yapılar için de söz konusu olacak. Yani 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ ile birlikte binaları istediğiniz renge boyama olayı sona erecek. Üstelik sadece renk de değil. Belediyeler, çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Yetki il belediyesinde olacak.

Amaç şehre kimlik katmak

Aslında benzer uygulama zaten bazı noktalarda var. Mesela Bodrum’da evleri beyaz dışında bir renge boyamak yasak. Ordu’da da benzer bir çalışma yürütülüyor ve şehrin prestij caddelerinin belli standartlarda cephelerini düzeltmeleri zorunlu tutuluyor. Ancak lokal bir şekilde yapılan uygulama zorunlu hale getirilirse belediyeler de buna uymak zorunda kalacaklar. Mevcut durumda her belediye böyle bir zorunluluk olup olmayacağını kendisi belirliyor.

Dünyada benzer uygulamalar var

Benzer uygulamalar dünyanın bir çok noktasında var. Hatta bazı noktalar tek renk uygulaması söz konusuyken, bazı yerlerde renk çeşitliliğini sağlamak amacıyla değişik renk kullanma zorunluluğu bulunuyor. Bu renklere belediye karar veriyor.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin