ARAPLAR TÜRKİYE’YE 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAK!
Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin büyük şirketleri Türkiye’yi 100 milyar dolarlık yatırım yapacak. Açıklama Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Abu Dhabi Investment Grup Başkanı Zayed Bin Aweidha’dan geldi.

TÜRKİYE’YE 100 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELİYOR

Aweidha, Türkiye ile körfez ülkelerinin politik ve ekonomik işbirliğinin hızla devam ettiğine vurgu yaptı, önümüzdeki süreçte Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Türkiye’ye 100 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağının müjdesini verdi.

Türkiye’nin dünyanın önde gelen, Ortadoğu’nun ise en büyük ekonomisi olduğunu söyleyen Aweidha, “Tüm Körfez ülkeleri Türkiye’ye yatırım yapmaya yöneldiler. Ben de bir rapor hazırladım ve yüzlerce milyar dolar Körfez ülkelerinden yatırım akışı olacak önümüzdeki haftalarda. Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Katar ve BAE tarafından bu yatırım yapılacak. Zira bu ülkelerle Türkiye arasında politik işbirliği de yapılıyor. Yatırımlar yapılarak kurdaki yükselişin önüne geçilebilir. Buradan kaynaklı olumsuz etkiler de bu yatırımlarla tamir edilebilir.” diye konuştu.

Arap sermayesinin Türkiye’ye yönelmesinin dolardaki artışı ters yönlü olarak etkileyeceği tahmin ediliyor.