ARAPLAR TÜRKİYE’DEN EV ARIYOR
Batıda yükselen ırkçılık ve Türkiye’nin yaz ayları için daha elverişli bir iklime sahip olması Arapları Türkiye’ye yönlendiriyor. KDV indirimi ve konut alan yabancıya vatandaşlık hakkı sonrasında Arapların Türkiye’den yılda 5 milyar dolarlık konut alacağı tahmin ediliyor.

Araplar Avrupa’da rahat edemiyor

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal son dönemde özellikle emlak sektöründe Arapların Türkiye’ye yönelişi ile ilgili şu tespitleri yapıyor: “Öncelikle kültür ve tarih birliğinin önemi var. Türk dizilerinin de hiç yadsınamayacak bir etkisi var. Biz, içeride patlamalar oluyor korkuyoruz. Ama Araplar’da “Türkiye yine gemisini yürütür bunları atlatır” düşüncesi var. Fakat bunların hepsinin üstünde Avrupa’da çok büyük ırkçılık var artık. Araplar rahat edemiyor. Hem Batılı yaşam tarzı olup hem Müslüman bir ülke olarak Türkiye’nin önemli bir avantajı ortaya çıkıyor. En basitinden restoranları dolaşıp helal yemek arıyor. Burada günlük hayat açısından rahat ediyor. ABD’de Trump politikaları, Avrupa’nın ırkçı tutumları özellikle bireysel yatırım düzeyinde Türkiye’nin potansiyelini artırıyor.”

Trabzon yazlık için öne çıkıyor

Zingal Trabzon’a olan Arap ilgisini de açıklıyor; “Suudların ve Kuveytlilerin yazlıkları çok havalar ısındığında zamanlarını geçirdikleri yerler, Lübnan, Mısır ve Suriye’ydi… Şimdi buralardaki evler yerle bir oldu. Yaz aylarını geçirecekleri yer konusunda da Türkiye’ye yöneliyorlar. Bunun için de daha çok yeşil ve serin yerler arıyorlar. Trabzon bu nedenle öne çıkıyor. Cidde ile Trabzon arasında artık direkt sefer var. Onlar sıcak yer aramıyor. Antalya’da, Marmaris’te bir yer satamıyorsun. İstanbul, Trabzon, Bursa, Sapanca… Biz de onlara alternatifler yaratmaya çalışıyoruz. Şimdilerde Çanakkale’ye de yatırım yapmaya başladılar. Yeni köprüyü yatırım alternatifi olarak da görüyorlar. Biz de onları İstanbul dışına çekmeye çalışıyoruz. Çünkü böylece olaylardan da etkilenmiyorlar.”

Hedef 5 milyar dolar

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal şu bilgileri veriyor: “Şu anda Türkiye’den daireyi en fazla Iraklılar alıyor. İkinci sırada Suudi Arabistan, üçüncü sırada ise Kuveyt geliyor. Onları da Ruslar takip ediyor. Katar’m nüfusu az. O yüzden onların alımları diğer ülkelerle kıyaslandığında çok büyük miktar oluşturmuyor. Fakat Katarlılar büyük yatırım yapıyor. 2 milyar dolar civarında bir yıllık yurt dışına konut satışının olduğunu düşünüyoruz. Şimdi 1 milyon dolarlık ev alana Türk vatandaşlığı verilmesi, KDV’de yapılan indirimlerle sektörün hedefi gayrimenkulde yıllık 5 milyar dolarlık rakamı yakalayabilmek. Ama bunun için Türkiye’nin biraz daha dengeli olması gerekiyor. Sektörün hedefi bu civarlarda, eğer biraz daha denge sağlanabilirse bu hedefe rahatlıkla ulaşılabileceğini düşünüyorum.”