Arap zenginler Türkiye’den, Türk zenginler Avrupa’dan konut alıyor
Son yıllara kadar Türkiye’den en fazla konut alanlar, İngiliz, Alman ve Ruslar oluyordu. Tercih edilen illerde ise İstanbul, Antalya ve Muğla başı çekiyordu. Son 2 yıldır ise Türkiye’den konut alanlar sıralamasında ilk 5’i Arap ülkelerin vatandaşları oluşturuyor. Arap zenginler Türkiye’den ev almayı tercih ediyor. En fazla tercih edilen iller yine İstanbul ve Antalya. Ancak yakın zamana kadar adı pek anılmayan daha çok Arap turistlerin tercih ettiği Yalova, Bursa ve Trabzon da sıralamada üstlerde. Türkiye’den konut alan yabancılarda durum böyleyken, Türklerdeyse durum biraz farklı. Zengin Türkleri tercihi Türkiye’den çok Avrupa. Avrupa’da konut alan Türklerin oranı son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Paralar yurt dışına akıyor

Türkler yurt dışındaki yatırım fırsatlarını daha dikkatli incelemeye başlayınca, yurt dışındaki geliştiriciler de Türkiye’yi keşfe çıktı. 2015’te yaklaşık bin zengin Türk yurt dışına yatırım yaparken, 2016’da bu sayı 6 bine yükseldi.

Türkler paraları 5 ülkede 5 şehre akıtıyor

Türklerin ilgisi 5 ülkede yoğunlaşıyor. Yurt dışında konut satın almak isteyen Türklerin yüzde 51’i İngiltere’yi, yüzde 25’i Almanya’yı, yüzde 17’si Portekiz’i, yüzde 7’si ise İspanya’yı tercih ediyor. Öne çıkan şehirler ise Londra, Berlin, Lizbon ve Barcelona. ABD’nin Miami şehri de ilgi gören bir diğer şehir.

Türkler serbest dolaşım için konut alıyor

Türklere yurt dışında ev satan firmalara göre yurt dışı tercihinin sebepleri, güvenli liman, yumurtaları farklı sepetlere dağıtma eğilimi ve Portekiz ile İspanya’nın sunduğu konut alana süresiz vize imkanı.

Altın vize için 1,5 milyon liralık yatırım gerekiyor

Altın vize, yani süresiz Schengen için İspanya ve Portekiz’den 350 bin euroya tarihi lokasyonda bir ev alıp yenilemek gerekiyor. Bu vize Avrupalı olmayan vatandaşlara ve onların ailelerine, Schengen bölgesindeki ülkelerde serbestçe dolaşma imkanı sağlıyor.

Dış ticaret açığı büyüyor

Türkiye’nin büyük önem verdiği konut sektörü, Türk zenginleri yurt içinde tutamıyor. Giden Türk sayısı gelen yabancıdan az ancak Avrupa ülkelerindeki konut fiyatları bizden çok daha yüksek olduğu için, toplam ciroda yurt dışına giden Türkler öne geçiyor.

Yani o çok güvendiğimiz konut sektörü bile dış ticaret açığımızı büyütüyor. Bu durum sürdürülebilirlikten uzak. Belki de Türkiye’deki lüks konutları cezbedecek başka bir adım gerekiyor.