ANTALYA’NIN ÇEHRESİ SON 3 YILDA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLARLA DEĞİŞTİ
Antalya denizi, plajları, doğal ve tarihi güzellikleri, havasıyla hiç şüphesiz sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük turizm merkezlerinden biri. Ancak son yıllarda bu özelliklerine bir yenisi daha eklendi. Antalya gelişme ve yatırım merkezi haline de geldi. İşte son 3 yılda hizmete girerek hem Antalya’nın yerlisini hem de turistlerin yüzünü güldüren o projeler;

MEYDAN-HAVAALANI-AKSU RAYLI SİSTEM PROJESİ HİZMETE GİRDİ

Meydan-EXPO Raylı Sistem Hattı 8 ayda tamamlanarak dünya rekoru kırıldı. Hattı Ulaştırma Bakanlığı inşa etti. Hat üzerinde hizmet veren 8 raylı sistem aracını ise 120 milyon lira bedelle Antalya Büyükşehir Belediyesi aldı. Yol yapım, bakım ve aydınlatma ile peyzaj işleri için 35.4 milyon lira harcandı.

TRAFİĞİ RAHATLATACAK 19 KAVŞAK TAMAMLANDI

Trafik yoğunluğunun rahatlaması için 3 yılda 19 kavşak tamamlandı. Alanya Telekom ve Ticaret Lisesi Kavşakları, Manavgat Migros, Side, Sorgun ve Sanayi kavşakları ise ihale sürecinde.

HAVAALANI YOLUNA ALTERNATİF YOL İNŞA EDİLDİ

50 milyon liralık yatırımla hizmete açılan 5 km uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki Altınova yolu, havaalanı ve Alanya yoluna alternatif oldu. Yol üç etap halinde Korkuteli Kavşağı’na bağlanacak. 30 milyon liraya mal olacak yolda, çalışmalar sürüyor.

BELEK VE KUNDU BİRBİRİNE BAĞLANDI

6.5 kilometrelik yeni bir yolla Belek ve Kundu turizm merkezlerini birbirine bağlandı. Üzerinde iki köprü inşa edilen Kundu-Belek yolu 24.8 milyon liraya mal oldu. 45 dakikalık yolculuk süresi 7 dakikaya düştü.

ANTALYASPOR ATİLLA KONUK TESİSLERİ İNŞA EDİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve dünyanın en iyi kamp tesislerinden biri olan Atilla Konuk Tesisleri Antalyaspor’a hediye edilerek hizmete girdi. Döşemealtı’da inşa edilen tesisler yaklaşık 50 milyon liraya mal oldu.

KUNDU-EXPO YOLU TAMAMLANDI

EXPO 2016’yı, Kundu ve Belek turizm bölgelerine bağlayan, 33.1 milyon liraya mal olan 11 kilometre uzunluğundaki yeni yol hizmete açıldı.

KIRSALA YOL VE İŞ MAKİNESİ YATIRIMI YAPILDI

Kırsal mahallelerde yol seferberliği başlatıldı. 3 yılda kırsal yollar için 350 milyon lira harcandı. 21.5 milyon lira ile 91 yeni iş makinesi alındı.

ÇİFTÇİYE ELEKTRİK BEDAVA ELEKTRİK PROJESİ DEVREYE GİRDİ

Döşemealtı Mellidağ’a kurulan güneş enerji santrali elektrik üretimine başladı. Mart 2017’de diğer etap da tamamlanacak. Proje tamamen devreye girdiğinde aynı zamanda bir narenciye ve tarım kenti olan Antalya’da sulama birlikleri ve kooperatiflerin elektriği bedava olacak.

ANTALYA GÜÇLÜ ŞEHİRLER AĞI’NDA YER ALDI

Antalya dünyanın en önemli ve güvenli 20 şehri arasına girdi. BM bünyesindeki, New York, Londra, Paris ve Oslo gibi dünyanın en önemli şehirlerinin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı’nın 20 üyesinden biri oldu.

ARITMA TESİSLERİ’YLE ANTALYA’NIN GELECEĞİ TEMİNAT ALTINA ALINDI

Manavgat ve Serik atıksu arıtma tesisleri 8 ayda tamamlanarak hizmete açıldı. 43 milyon lira yatırım bedelli tesis, Manavgat’ın 20 yıllık arıtma ihtiyacına cevap verecek. 50 bin kişi kapasiteli Serik Arıtma Tesisi’nin kapasitesi 36 milyonluk yatırımla 150 bin kişiye çıkarıldı. 6 ayda tamamlanan yatırım, 2030 yılına kadar Serik’in arıtma ihtiyacını karşılayacak.

Bunlar sadece son yıllarda tamamlanan projeler. Antalya’da bir de yapımına yeni başlanan veya henüz planlama aşamasında olan projeler var. Onlar da gerçekleştiğinde hiç şüphe yok ki Antalya çok daha yaşanabilir bir şehir haline gelecek.