ANTALYA KEPEZ GÜLVEREN MAHALLESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
Antalya’nın Kepez İlçesi Gülveren Mahallesi “Riskli alan” ilan edildi. İlçe belediyesi bölgede kentsel dönüşüm projesi hayata geçirmek için 135 hak sahibi ile protokol imzalayacak.

30 yıllık sorun çözülüyor

Kentsel dönüşüm projesi ile Gülveren Mahallesi’nde gecekondu alanında 30 yıla yakın yaşanan mülkiyet sorunu çözüme kavuşuyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Gülveren Mahallesi’ndeki gecekondu probleminin çözümü için göreve geldiği 2009’da çalışma başlattı. İlk olarak gecekondunun bulunduğu konut parsellerinin, Hazine’den belediyeye devrinin yapılması sağlandı. Daha sonra gecekonduların olduğu alanla ilgili Tütüncü öncesi dönem yapılan ve ticaret, kültürel tesis, okul, konut ile sosyal donatı alanlarından oluşan imar planı, konut alanının büyütülmesi amacıyla revize edildi.

400 m2 arsası olan 200 m2 daire alacak

Fizibilite çalışmalarında tapu tahsisi halinde hak sahiplerinin, arsalarını kat karşılığı müteahhitlere vermeleri halinde bir daire sahibi olamayacağı, bazı hak sahiplerinin de arsa kullanımlarına karşılık 17 m2, 20 metrekare gibi tapular alabileceği belirlendi. Bu nedenlerle söz konusu alanda kentsel dönüşüm projesi yapılması kararı alındı. Kentsel dönüşümle hak sahiplerine arsası üzerinden hak sahipliliği miktarının yüzde 50’si oranında daire metrekaresi verilecek. Yani 400 m2 hak sahipliği olan bir kişi 200 metrekarelik bir daire alabilecek.

24 ayda konutlar tamamlanacak

Kepez Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında kentsel dönüşüm projesi içerisindeki hak sahipleri ile belirlenecek şartlar çerçevesinde kesin protokol imzalanması için belediye başkanına yetki verilmesi talebi oy çokluğu ile meclisten geçti. Mecliste, hak sahipliliği listesi de oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Hakan Tütüncü, nihai protokolün imzalanmasından sonra kentsel dönüşüm projesinin ihaleye çıkacağını söyledi. Tütüncü, ihale sürecinin bitmesinden sonra gecekonduları tahliye ederek kentsel dönüşümünün yapılacağı araziyi, konutların yapması için ihaleyi alan firmaya teslim edeceklerini belirtti. Konutların inşasının 24 ayda bitirilmesinin planlandığı aktaran Tütüncü, konutların bitmesinden sonra hak sahiplerine daire tapularını vereceklerini kaydetti.