Ankara’ya 11 yeni metro hattı geliyor!
Ankara’nın 2038 yılına kadar ki planlarını ortaya koyan Ankara Metropolitan Alanı Ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı projesi, başkente 11 yeni metro hattı yapılmasını öngörüyor. Plan uygulanırsa 2038 yılında metro ağı 600 kilometreye ulaşacak.

Ankara’nın geleceğine üniversite eli değecek

Ankara’nın dört bir yanını metro ağıyla örecek olan projeler Başkan Melih Gökçek’in önerisiyle Gazi Üniversitesi ulaşım ekibi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak işbirliği ile hazırlanacak.

İlk etapta 4 hat var

Yeni ulaşım planıyla 4 etap halinde gerçekleştirilecek olan metro hatlarından 2015-2018 yıllarını kapsayan 1. etapta, Dikimevi-Doğu terminali, AŞTİ-Etlik, Esenboğa-Gar, Gazino-Forum AVM projeleri bulunuyor.

2023’e kadar 2 metro 1 teleferik hattı eklenecek

2018-2023 dönemini kapsayan 2. etapta, Sincan-Yaşamkent, Dikmen-Gar, Siteler-Karapürçek (teleferik hattı) yer alıyor.

2028’e kadar 2 hat daha yapılacak

2023-2028 yılları arasını kapsayan 3. etapta Forum AVM-Sincan, Yaşamkent-TRT hatları inşa edilecek.

Son etapta 3 metro 2 banliyö hattı planlanıyor

2028-2038 yılları arasında yapılması planlanan 4. etapta ise Koru-Tulumtaş, Etimesgut-Kazan, Sincan-Temelli-Polatlı ve Kayaş-Elmadağ (banliyö), Sincan-Ayaş (banliyö) hatları projeleri bulunuyor.

Proje Gökçek’e sunuldu

Tüm bu ulaşım planlarının Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı ile ortak yürütüldüğünü belirten Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mahmut Özbay, projenin Başkan Melih Gökçek’e ve ilgili komisyonlara sunulduğunu ve teslim edildiğini söyledi.

Koordinatörlüğünü yürüttüğü projeyi, Grup Başkanları Prof. Dr. Metin Şenbil, Prof. Dr. Hülagü Kaplan, Yrd. Doç. Dr, Hayri Ulvi, Doç. Dr. Burcu H. Özüduru ve Dr. Abdullah Orman’dan oluşan ekip ile hazırladıklarını anlatan Özbay, toplu taşımada temel amacın güven, hızlı ulaşım ve konfor olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi, projeyi inceledikten sonra Ulaştırma Bakanlığı’na gönderecek. Bakanlığın uygun görmesi halinde proje, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülerek uygulamaya konulacak.

New York metro hattını 2 ay incelediler

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi, Ulaşım Ana Planı’nın yürütücüsü Prof. Dr. Mahmut Özbay, toplu taşımada taşıt trafiği yerine metro sistemine ağırlık verildiğini belirtti. Özbay, bu düşüncenin başkentin ulaşım vizyonuna uygun düştüğünü ifade etti. 2 ay süreyle Amerika’da New York şehrinin metro sistemlerini yerinde inceleyen ve oradaki edindiği bilgilerle Ankara metro projesinin hazırladıklarını belirten Özbay, Başkentin ulaşım ana planı raylı sistem hatlarının 4 etaptan oluştuğunu söyledi. Her etabın 5’er yıllık bir periyottan oluştuğunu anlatan Özbay, son etabın 2038’de biteceğini söyledi.