Ankara konut fiyatları ne kadar arttı? (Kasım 2017)

Hürriyet Emlak 2017 Kasım verilerine göre Ankara konut fiyatları artış oranı yavaşladı. Ankara’da son bir yılda konut satış fiyatları yalnızca yüzde 5 yükseldi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ankara konut fiyatları

Türkiye genelinde konut satış fiyatları yükselirken oran Ankara’da daha yavaş ilerliyor. Türkiye’nin 5 büyük iline baktığımızda (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya) Ankara konut fiyat artışı en düşük olan il konumunda gözüküyor. Ankara’da son bir yılda konut satış rakamları yalnızda yüzde 5 artış gösterdi. Metrekare fiyatları 1750 TL’den 1830 TL’ye yükseldi. Amortisman süresi ise şehir genelinde 17 yıl oldu.

Fiyatların arttığı ilçeler

Ankara’da Kasım ayında bir önceki aya göre konut fiyatları Gölbaşında yüzde 4,40 oranında, Etismesgut’ta yüzde 2 oranında ve Keçiören’de yüzde 1,50 oranında artış gösterdi.

Fiyatları artan ilçeler Artış miktarı
Gölbaşı 4,40%
Etimesgut 2,00%
Keçiören 1,50%

Fiyatların düştüğü ilçeler

Şehir genelinde bir artış yaşansa da Kasım ayında Ankara’da 2 ilçede ise fiyatlar geriledi. Çubuk’ta konut fiyatları geçtiğimiz aya göre yüzde 2,80 oranında, Çankaya’da ise yüzde 0,10 oranında geriledi.

Fiyatları düşen ilçeler Düşüş miktarı
Çubuk -2,80%
Çankaya -0,10%

En kısa amortisman süreleri

Satın alınan evin kendi parasını çıkarma süresi olarak bilinen amortisman süresinde Ankara’da en karlı ilçeler sırasıyla 18 yılla Mamak, 19 yılla ise Altındağ ve Keçiören oldular.

En kısa amortisman süreleri Amortisman süresi
Mamak 18 yıl
Altındağ 19 yıl
Keçiören 19 yıl

 

Ümit Celep / evdenhaberler.comBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*