ANKARA HIDIRLIKTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE YIKIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “Hıdırlıktepe Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yıkım çalışmaları sürüyor. gecekonduyu yıktı.

6 ayda bin 675 gecekondu yıkıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, eğimli ve sarp arazi yapısına rağmen Hıdırlıktepe’de zor şartlar altında gecekondu yıkımlarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, Hıdırlıktepe’de 2017 yılı başından bugüne kadar 1675 gecekondu ve metruk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Hıdırlıktepe’de sağlıksız koşullarda vatandaşların yaşamlarını sürdürdüğü gecekondular tek tek yıkıldı.

252 milyon liraya mal olacak

Hıdırlıktepe- Atıfbey- İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1 milyon metrekarelik geniş bir alanda gerçekleştiriliyor.

Sözleşmelerin aşama aşama imzalandığı projede 2012’den beri 6 bin 400 bina yıkıldı.

Yaklaşık 252 milyon TL’lik kamulaştırma harcaması yapılacak projede tarihi Ankara evleri restore edilecek. Gerçekleştirilecek diğer yatırımlar sayesinde, bölge, turizm açısından da ilgi odağı haline gelecek. Atıf Bey, Hıdırlıktepe ve İsmetpaşa semtlerinde birer ikişer katlı, içi beton, dışı tamamen Ankara evi görünümünde ahşaptan evler yapılacak.

Hıdırlıktepe “Teneke Evler”in merkezi oldu

Hıdırlıktepe ve civarı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ankara’daki yapılaşmada Başkent’in taş ihtiyacını karşılayan bölgeydi. Daha sonraları şehir merkezi Ulus’a yakınlığı nedeniyle, özellikle memurların oturduğu ve o günlerde modern olarak nitelendirilen konutların yer aldığı bir alana dönüşmüştü. 1950’lerden itibaren başlayan hızlı kentleşmeyle birlikte, çalışma bölgesi Ulus ve civarına ulaşmada en yakın nokta olan Hıdırlıktepe ve civarı, bir anda “teneke evler” denilen gecekonduların merkezi olmuştu.