ANKARA 19 MAYIS STADI AĞUSTOS AYINDA YIKILACAK!
19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılıp yeniden yapılmasına dair projeye hız verildi. Stadın amatör kulüplere tahsis edilen odalarının boşaltılması istenildi. Yaklaşık 50 kulübe gönderilen yazıda odaların boşaltılması için 25 Haziran tarihine kadar süre verildi. Yetkililer, 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılmasına Ağustos ayında başlanacağını ve 41 bin 923 kişilik yeni stadyumun da 2 yıl içinde bitirilmesinin planlandığını kaydettiler.

Gençlerbirliği Osmanlı ve Ostim Stadlarını kullanacak

Ankara 19 Mayıs Stadı’nın yıkılması gündeme gelirken, bu stadı kullanan Gençlerbirliği ve Ankaragücü’nün, yeni sezonda müsabakalarını nerede oynayacağı merak konusu oldu. Osmanlıspor’un maçlarını oynadığı Osmanlı Stadı ile Başkent’in ikinci Lig ekiplerinin rakiplerini ağırladığı Ostim Stadı, bu açığı kapatacak gibi duruyor. Yapımı süren Eryaman Stadı’nın ise 2018 yılının Ocak ayında açılması planlanıyor.

İlk etapta, Gençlerbirliği’nin Osmanlı Stadı’nı, Ankaragücü’nün ise Ostim Stadı’nı kullanması bekleniyor. Ostim Stadı, şu an için passolig sistemine ve ışıklandırması olmadığı için gece maçlarına ve Süper Lige uygun değil.

Stadın ilk etapta passolig sistemine uygun hale getirilmesi planlanıyor. Gençlerbirliği yönetiminin, gündüz maçlarını gerekirse Ostim Stadı’nda oynama gibi bir düşüncesi de söz konusu.

1936’da inşa edilmişti

‘Ankara Stadyumu’ adıyla Başbakan İsmet İnönü tarafından 15 Aralık 1936 Salı günü açıldı. Başkente bir spor kompleksi inşa edilmesi konusu, Başbakan İnönü’nün, 1932’de İtalya’ya yaptığı seyahat sonrasında gündeme gelmiş ve bir yarışma açılmıştı. İtalyan mimar Paolo Vietti-Violi’nin projesi yarışmayı kazanırken, spor tesislerinin yapımına 1934 yılında başlandı. 19 Mayıs Stadyumu, bir ilk olmasından ötürü, genç Türkiye Cumhuriyeti için büyük önem taşımaktaydı. Siyasi, sosyal ve kültürel alanda devrimlere imza atan Türkiye Cumhuriyeti, ”gençliğe emanet edilmiş” ve spor alanında da devrim yaşıyordu.

İlk kupayı Fenerbahçe kazanmıştı

Stadyumun açılışı dolayısıyla düzenlenen turnuvaya İstanbul’dan Fenerbahçe ve Galatasaray, İzmir’den Altınordu takımları davet edildi. Başkenti ise Ankaragücü temsil etti. Başlama vuruşunu Başbakan İsmet İnönü’nün yaptığı maçta Ankaragücü, Galatasaray’ı 2-1 yendi. Turnuvayı ise tüm maçlarını kazanan Fenerbahçe kazandı ve Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda kupayı kaldıran ilk takım olarak tarihe geçti.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*