ALSANCAK, KARŞIYAKA VE GÖZTEPE STADLARININ TEMELLERİ TÖRENLE ATILDI
İzmir’de Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka stadlarının temelleri törenle atıldı. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım “Yıllar boyunca Türk futboluna hizmet edecek 3 stadın az sonra ilk kazmasını vuruyoruz. Gönülden inanıyorum, İzmir takımları bu stadyumlarla hepimize gurur verecek o anlı şanlı geçmiş yıllarını tekrar yaşatacak” dedi.

3 stad 400 milyon TL’ye mal olacak

Yıldırım, “İstedik ki Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapan İzmir’e yakışan stadyumlar olsun. İstedik ki İzmir taraftarı, takımlarının maçlarını en güzel stadyumlarda seyretsin. Bu temelini atacağımız 3 stadyumumuzu UEFA standartlarında, İzmir’in ve Türkiye’nin hak ettiği şekilde kazandırmak için harekete geçtik. Yapılan iyileştirme çalışmalarının yeterli olmadığını gördük.”

Alsancak Stadı’nın Gençlik ve Bakan Spor Bakanlığı uhdesinde yapıldığını, Göztepe ve Karşıyaka stadlarının ise TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğiyle yapılacağını anlatan Başbakan Yıldırım, 3 stadın maliyetinin 400 milyon lira olduğunu ifade etti.

“Alsancak Stadı 14 bin, Göztepe 20 bin, Karşıyaka 15 bin seyirci kapasiteli olacak”

Yıldırım, stat inşaatlarının çeşitli nedenlerle belediyeler tarafından mahkemelere taşındığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Mahkemeler uzun süreler aldı, bütün engelleri nihayet hallettik. Şimdi temelini atıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Alsancak Stadı 14 bin, Göztepe 20 bin, Karşıyaka 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Bu 3 stadyumu kısa sürede İzmir’e kazandıracağız.”

Yıldırım, “6 kulübü var biliyorsunuz İzmir’in, 3 kulübümüze bu stadyumu yapıyoruz. Buca’nın zaten stadyumu var. Altınordu ve İzmirspor da buradan yararlanacak.” diye konuştu.

Alsancak ve Göztepe stadları 2019 Şubat, Karşıyaka stadı 2018 Aralık’ta bitirilecek

Daha sonra canlı bağlantılar kurularak stadların temelleri atıldı. İlk olarak Alsancak Stadı’nın temeli atılırken yüklenici firma tarafından inşaatın 2019 Mayıs ayında bitirilmesinin hedeflendiği söylendi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, Alsancak Stadı’nda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’a seslenerek, “2019 Mayıs’ı geç, 2019 Ocak veya Şubat’a bunu bitirelim.” talimatını verdi.

Alsancak Stadı’nın temel atma töreni gerçekleştirildikten sonra Göztepe Stadı için canlı bağlantı yapıldı. Yıldırım, Göztepe Stadı’nın 2019-2020 sezonu için hazır olacağının belirtilmesi üzerine “2019 Ağustos sonu stadyum hazır olacak, öyle mi. Biz bunu Alsancak gibi yapalım olmaz mı, Alsancak’ı 2019 Şubat’ında demiştik, şimdi bu geç kalırsa olmaz, aynı olsun.” dedi.

Son olarak Karşıyaka Stadı’nın temel atması gerçekleşti. Binali Yıldırım’ın, “Stadın teslim tarihi için Şubat 2019 uygun mu?” diye sorması üzerine Dünya Karşıyakalılar Günü olan 19 Aralık 2018’de stadın teslim edilmesi yönünde istek geldi.

Başbakan Yıldırım, “20 Aralık olsun da benim doğum günüm olsun.” dedikten sonra “Hadi, hayırlı uğurlu olsun. 19 Aralık 2018″ diyerek butona bastı.