AKM ne zaman yıkılacak ?

AKM ne zaman yıkılacak ? 1969 yılında İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıkılacak ve yerine yeni bir opera binası yapılacak. Peki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019’un ilk çeyreğinde tamamlayacağız.” dediği projede çalışmalar ne zaman başlayacak? İşte cevabı…

AKM ne zaman yıkılacak ?

AKM ne zaman yıkılacak?

uzun süre Türkiye’nin gündeminde kalan, birçok mimar tarafından Türk mimarisinin en önemli eserleri arasında gösterilen, ancak uzun yıllardır atıl durumda bekleyen AKM yeniden inşa edilecek. AKM’nin yıkımına 2018 yılının mart ayında başlanacak. Yeni binanın 1 yılda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

AKM’nin yerine ne yapılacak?

Yıkılacak olan AKM’nin yerine, içerisinde 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu ve bir kütüphanenin yer alacağı modern bir bina inşa edilecek. Yeni AKM binasında 885 araçlık bir otopark da yer alacak.

Projesini AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu’nun çizdiği yeni binanın en üst katında eşsiz Tarihi Yarımada manzarasına sahip bir adet de restoran bulunacak.

AKM binasının dış cephesinde vatandaşların tiyatro, bale ve opera gibi etkinlikleri izleyebilmesi için büyük ekranlar yerleştirilecek.

Projeyle, Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan araç trafiği yer altı tüneline taşınarak, binanın önü trafiğe kapalı hale getirilecek.

Demircan: AKM’nin bitmesi bizi heyecanlandıracak

Mimarlığını Murat Tabanlıoğlu’nun üstlendiği projeyle ilgili olarak Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bittiğinde inanılmaz bir yoğunluk, kültür sanat hayatında bir patlama, sürekli programlar, sürekli toplanan ve boşalan bir Taksim Meydanı olmasını bekliyorum. Elbette AKM’nin yapım sürecine girmesi ve bitmesi bizi heyecanlandıracak.” dedi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*