ADIYAMAN’DAKİ BU KONUTLAR PEŞİNATSIZ 100 TL TAKSİTLE SATILDI

TOKİ tarafından Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde inşaatı tamamlanan 472 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi. 472 konuta 63’ü engelli 690 kişi başvurdu. Konutlar peşinatsız 100-130 TL taksitle satıldı.

Adıyaman Besni TOKİ konutları’nda 2+1 daire 100 TL taksitle

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Proje TOKİ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi.

Tamamı 2+1 planında inşa edilen konutlar peşinatsız 100 – 130 TL arası taksitlerle ve 270 ay vadeli satışa sunuldu.

Konutların TOKİ’ye maliyeti aylık 300-400 TL’Lik ödemeleri gerektiriyor. Ancak miktarın geri kalanını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı karşıladığından konutlar uygun fiyata satılmış oluyor.

Bu konutlar satılamıyor, kiraya verilemiyor.

Proje yöresel mimariye uygun yapıldı

Geleneksel mimarinin modernize edildiği bir anlayış hakim kılındı. Bina cephelerinde su basmanı seviyesinde taş kaplamalar, kat silmeleri, dekoratif pencereler ve söveler kullanılarak farklılık yaratılmaya çalışıldı.

Mahalle konseptli projede, yerleşim alanı, 24 derslikli ilköğretim okulu, sosyal tesisi, dükkânları, camisi, meydanı, parkları, peyzajıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda kente değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.

TOKİ 100-130 TL taksitle ev satıyor mu?

Cevabı hayır. Bu tarz satışlar Valilik ve sosyal yardımlaşma fonu aracılığıyla yapılıyor. Ancak konutları TOKİ inşa ediyor. Bu evler sosyal yardıma muhtaç, asgari ücretin de altında geliri olanlara ve engellilere veriliyor. TOKİ’nin sattığı konutlardan ise 3200 TL’ye kadar hane geliri olanlar yararlanabiliyor. Bazı projelerde bu sınır da bulunmuyor.