ADANA MÜZE KOMPLEKSİ AÇILDI
Türkiye’nin en büyük müze kompleksi Adana’da hizmete girdi. Adana Müze Kompleksi, 68 bin 530 metrekare büyüklüğe sahip. Müzede Çukurova’daki höyüklerden çıkarılan tarihi eserler yer alıyor. Müze kompleksinin fikir babası ise Adana Milletvekili, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik.

“Adana’nın çocukları AVM’lerde büyümeyecek”

Müzenin açılış törenine katılan Bakan Ömer Çelik, kompleksin inşa edildiği tarihi Milli Mensucat Fabrikasının Türk edebiyatında ve sinemasında büyük yeri olduğuna değindi. Çelik “Burada en çok arzu ettiğim şey şudur: Adanalı çocuklar AVM’lerde büyümeyecek. Müzelerin bu binalarında, sokaklarında, ağaç altlarında büyüyecekler. Burada bütün yaz boyunca çocuklara sinema filmi izlettireceğiz, burasını bir çocuk bahçesine çevireceğiz” ifadesini kullandı.

Orhan Kemal’in çalıştığı fabrika alanı müze oldu

Adana’nın en eski sanayi kuruluşlarından biri olan ünlü yazar Orhan Kemal’in de bir dönem çalıştığı tarihi Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksi içinde; Arkeoloji Müzesi, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi bulunuyor. Adana Müze Kompleksi’nin içinde ayrıca kafeterya, fuaye, satış birimleri, sinevizyon alanı ve açık alan var.

7 salonu var

Yapımı tamamlanan Arkeoloji Müzesinde, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı yedi salon bulunuyor.

Sergi alan 36 bin metrekare

Ziyarete açılan Adana Müze Kompleksi’nin, toplumsal ve kültürel değişkenleri göz önünde bulunduran, çağdaş müzecilik normlarını temel alan, eğitim, iletişim ve işlevlerin dahil edildiği, katılımcılığı ve kültürel paylaşımı gözeten bir müze olmasının hedeflendiği belirtiliyor. Kompleks olarak Türkiye’nin en büyüğü olduğu belirtilen müzede, sergileme alanının 36.790 metrekareyi bulacağı kaydedildi.

Oyuncak müzesi de var

Tarım Müzesi’nde Adana’nın tarımsal süreci, Sanayi Müzesi’nde ise yine Türkiye’nin ilk sanayi yatırımları sergilenecek. Kent Müzesi’nde kentin geçmişi aydınlatılacak, Etnografya Müzesi’nde kentin kültürel birikimi gözler önüne serilecek. Çocuk Müzesi’nde ise geçmişten günümüze oyuncaklar sergilenecek.

 

Orhan Kemal’in “Murtaza”sı fabrikanın bekçisiydi

Adana’nın Seyhan ilçesinde 1907 yılında inşa edilen Milli Mensucat Fabrikası, Türkiye’nin 7. Adana’nın ise ilk tekstil fabrikası olma özelliğini taşıyor. Yazar Orhan Kemal de bu fabrikada uzun yıllar memurluk yapmıştı. Hatta, yazarın ünlü romanı “Murtaza”, bu fabrikanın gece bekçisiydi.