7 Bin Yıllık Araklı Höyüğü Yok Edildi!

Isparta’da 7 bin yıllık Araklı Höyüğü, yol genişletme ve kazı çalışmaları sırasında yok edildi. İncelemelerde toprak altından çıkan bütün eserlerin parçalandığı tespit edildi. Detaylar haberimizde!

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yol ve kazı çalışması 7 bin yıllık höyüğü yok etti!

Isparta Araklı’da yol çalışmasını yürüten görevliler, höyüğün içinde ve çevresinde dozerlerle 3-4 metrelik çukurlar açtı. Kepçelerle höyükten çıkarılan toprak ise kamyonlara yüklenerek çevredeki boş arazilere atıldı. Bir süre sonra toprağın içindeki insan kemikleri, mezarlar, yazılı taşlar ve çiniler fark edildi.

Neolitik çağa ilişkin eserlerin de bulunduğu höyükte kazı ve yarma çalışması yapıldığı öğrenildi. Bölgede detaylı inceleme başlatıldı. İncelemelerde toprak altından çıkan bütün eserlerin parçalandığı tespit edilerek içerisinde kamu görevlilerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

“Yol genişletiyoruz diye höyüğü parçaladılar!”

Isparta Yalvaç Müze Müdürü Abdülbari Yıldız Karayolları ‘Yeni yol yapmıyoruz yol genişletiyoruz’ gerekçesiyle kurum görüşü almadan ihaleye çıkmış. Söz konusu firma da “Nasıl olsa tüm kurum görüşleri alınmıştır’ diyerek normal tepeymiş gibi höyüğü parçalamış. Biz çalışmaları durdurduk ve suç duyurusunda bulunduk. Dozerlerle bütün tarih kaldırılmış, 3-4 metrelik çukurlar açmışlar. Hiçbir şey kurtaramadık. Oysaki burası çok önemli bir bölge. Üst taraf Bizans, en alt tabaka 7 bin yıllık tarihi içinde barındırıyordu. Çok önemli tarihi bilgi ve belgeler çıkabilecek bir alandı.” dedi.

“Açıklama yapma gereği duymuyorum!”

İzin almadan kazı yapmakla suçlanan Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, “Konu yargıya intikal etti. Bu nedenle herhangi bir açıklama yapma gereği duymuyorum. Ancak kurum olarak bu olayda ihmalimizin olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

Betül Cirit / evdenhaberler.comBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*