İŞTE DÜNYANIN EN YÜKSEK BİNASI!
Dünyanın en yüksek binası Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’deki Burç Halife.

2004 yılında inşasına başlanan ve inşaatı 6 yılda biten bina 2010’dan bugüne dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını korumayı başardı.

828 metre yükseliğe sahip 164 katlı bina 1,2 milyar dolara mal oldu.

95 kilometre uzaktan görünüyor

Adı Halife Bin Zayid El Nahyan’dan alan kule, Dubai’nin merkezinde yaklaşık 310 dönüm arsa üzerinde inşa edilmiş. 95 kilometre uzaklıktan bile görünebilen Burç Halife 124’üncü katında, dünyanın halka açık en yüksek terası bulunuyor.

160 lüks otel odasına sahip binada 1044 apartman dairesi, 3000 araçlık yeraltı otoparkı bulunuyor.  Yapımında 12 bin işçinin çalıştığı Burç Dubai, Dbai Emirinin şirketi Emaar’a ait.

Emaar Türkiye’de de çeşitli projeler yürütüyor.

Rüzgara karşı dairesel yapılmış

Binanın 150. kata beton, 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapıldı. Bu haliyle Burç Halife, betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen dünyada ilk bina olmuş.

Binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamış. Köşeleri keskin değil, dairesel olarak yapılmış.

Burç Halife bir çok rekoru elinde bulunduruyor

164 katlı bina dünyanın en yüksek binası olması özelliği dışında bir çok rekora daha sahip.

Dev binanın içinde bulunan 57 asansör aynı zamanda dünyanın en hızlı asansörü durumunda. 164 kat çıkan asansörlerin saatteki hızı 64 kilometre.

158. katta yer alan cami, dünyanın en yüksekte yer alan camisi ünvanını taşıyor.

122 katta restoran ve 144. kattaki gece kulübü de kendi alanlarında dünyanın en yükseği.

Dubai’nin dev kulesi, Başta “Mission Impossible” olmak üzere bir çok filme de konu oldu. Oyunlarda adı geçen, History kanalın “İnsandan Sonra Yaşam” adlı belgeseline konu olan bina, Dubai’nin de simgesi konumunda.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin