3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİNDE SONDAJ BAŞLADI
3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde sondaj çalışmalar başladı. Kandilli-Akıntı Burnu arasında iki gemiyle yapılacak sondaj 3 Ağustos’ta bitecek. Projenin zemin etüdü çalışmasının tamamlanması ise 1 yıl sürecek.

2 gemi tüpün geçeceği hatta denizin altını inceleyecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Boğazın altından geçecek Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde ilk kazma vuruldu. Mühendislik hizmetleriyle ilgili bakanlığın açtığı ihale geçtiğimiz Şubat ayında sonuçlanmıştı. İhaleyi kazanan firma, Boğaz’ın altından geçecek olan ve 3 katlı olması planlanan tüp tünelin yerleştirileceği bölgede zemin etüdü çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başladı. Çalışmalar kapsamında Türk bayraklı Alcatras ile Singapur bayraklı Fugro Scout isimli gemilerle Kandilli ile Akıntı Burnu arasındaki bölgede zemin tarama işlemleri yapılıyor. 24 Haziran’da başlayan çalışmanın 3 Ağustos’ta bitmesi planlanıyor. Gemilerin iki aylık süreç boyunca sismografik haritalama başta olmak üzere akıntı hızı ve tüplerin yerleştirileceği hat boyunca zemini tarayacağı öğrenildi. Proje kapsamında sahada sürdürülecek olan hazırlık çalışmalarının bir yıl sürmesi bekleniyor.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergahı

İstanbul Boğazı’nda suyun altından geçecek tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak. Tünelin raylı sistem ayağı Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli’den başlayacak, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanacak. Tünelin lastikli araçlarla ilgili ayağı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayacak ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanacak. Yol iki gidiş iki geliş olarak çift şerit olacak. Tünel, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.