3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ 2023 YILINDA AÇILACAK
İstanbul Boğazı’nı hem demiryolu hem de karayoluyla geçecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin zemin etüdü için yapılan ihale, 2017’nin ilk çeyreğinde sonuçlandırılacak. Projenin tamamlanması ise 2023 yılını bulacak.

2018’DE PROJE İHALEYE ÇIKACAK

Mega projenin etüt ihalesinde ön yeterlilik alan 6 firma, 15 Şubat’ta mali ve teknik tekliflerini sunacak. Projenin karada ve denizde derin sondaj çalışmaları bu yıl tamamlanıp zemin verileri belirlenecek. 2017 yılında tamamlanması planlanan projenin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor. Ardından da ihale süreci başlayacak.

TEK TÜPTE HEM DEMİRYOLU HEM KARAYOLU OLACAK

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, orta katta geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katta da lastik tekerli araç geçişine uygun 2 şeritli yol yer alacak. Projedeki demiryolu hattı İncirli’den başlayacak. Arnavutköy’e kadar gelecek olan metro hattı buradan denizin altından Kandilli’ye geçecek. Hat kandilli’den de Söğütlüçeşme’ye uzanacak.

Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin otomobiller için olan kısmı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu Hasdal Kavşağı’ndan başlayacak. Arnavutköy’de İncirli’den gelen metro hattıyla birleşecek yol, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı’na kadar uzanacak. 3 katlı tünelin alt katında araçlar için 2 şeritli yok, orta katında metro hattı için çift raylı yol ve üst katında yine araçlar için 2 şeritli bir yol bulunacak. Tünel; TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.

TÜNEL 2023 YILINA YETİŞECEK

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin çalışmalar başladıktan sonraki 5 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. 2018 yılında ihaleye çıkacak projenin 2023 yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

14 DAKİKADA GEÇİLECEK

Tünelin kullanıma geçmesiyle, Avrupa yakasında İncirli’den Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa yakasında Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Güzergâhı günde 650 bin yolcunun kullanması bekleniyor.