3. HAVALİMANINDA KABA İNŞAAT BİTTİ
İstanbul Yeni Havalimanı hakkında bir süredir ‘vaktinde tamamlanamayacak’ iddiaları gündemde. Söylentinin sebebi, Başbakan Binali Yıldırım’ın 3. Havalimanı’nın 29 Ekim 2018’de hizmete alınacağı yönündeki açıklaması. Daha önce havalimanının 2018 Şubat’a yetişeceği söyleniyordu. İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, 1 Mayıs 2015’te başlayan kontratın 42 aylık olduğunu hatırlatarak, “3. Havalimanı tam planlandığı tarihte bitecek. 57 ülkenin ulaştırma bakanlarına projeyi anlattık. Dünyanın başka bir yerinde olsa 8-10 yılda yapılacak işi bu kadar kısa sürede bitirebildiğimize inanamıyorlar” diye konuştu.

Havalimanında gecikme yok

Akçayoğlu, “Sözleşmesel yükümlülük tarihimiz 42 ay. 1 Mayıs 2015’in üzerine 42 ay koyduğunuzda ekim, kasım aylarına geliyor. Birinci faz’ın A’sı için bizim yükümlülük tarihimiz o. Bir gecikme yok. Neyse ki Başbakanımız olması gereken tarihi deklare etti. Biz de bu konuda mutluyuz.” şeklinde konuştu.

3. Havalimanında kaba inşaat bitti

Kaba inşaatın bittiğini söyleyen Akçayoğlu, “Hedefimiz kıştan önce dış cephe ve çatıyı bitirmek. Zamanında yetişecek. Terminal binasında hızlanmak için uğraşıyoruz. Bunun yanında bagaj sistemi, asansör, yürüyen merpen gibi diğer özel sistemleri çatının kapanmasını beklemeden, geçici kapatma yöntemleriyle yapıyoruz. Kulenin kaba inşaatı bitti. Ağustos, eylül ayı gibi tamamı bitmiş olacak.” dedi.

Yeni Havalimanında uçağa geç kalma korkusu olmayacak

Havalimanında fonksiyonelliğe önem verdiklerini söyleyen İGA CEO’su Akçayoğlu, “Yolcu, otoparktan en hızlı şekilde intikal etsin, içeri girip rahatça alışverişini yapsın, uçağa geç kalma endişesi yaşamasın istedik. Kuyruk bekleme olmayacak, bagajınız erken gelecek. Körüklerimiz fazlasıyla yeterli olduğu için uçağa otobüsle gitme olayı ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

Asya ve Afrika’dan yeni havayolları gelecek

Yapılacak uçuş sayısının artacağını söyleyen Yusuf Akçayoğlu, İstanbul Yeni Havalimanı’na Asya ve Afrika’dan yeni havayollarının geleceğini de söyledi