3. HAVALİMANI ÇEVRESİNDEKİ ARSALAR YATIRIM İÇİN RİSKLİ Mİ?
İstanbul’da su havzaları içerisindeki satışa çıkan arsalar son iki yılda 2.5 kat arttı. Arsaların toplam değeri 25 milyar doları buldu. Bu arsaların imarı henüz belli olmasa da özellikle yabancı yatırımcılar risk alıp yatırım yapmayı sürdürüyor.

HAVZALAR PARA BASIYOR

İstanbul’un cazibe oluşturan havza alanlarındaki gayrimenkul arzında son iki yıldır önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER), bu alanda gerçekleştirdiği araştırmasıyla İstanbul’da havza alanları içerisinde yer alan arsaların piyasaya arzında iki yıl içerisinde 2 kat artış olduğunu ortaya koyuyor.

2014 yılında havza alanları içerisindeki 59 bin 146 arsa satışa sunulurken 2016 yılında bu rakamın büyük bir sıçramayla 124 bin 842’ye yükseldiği görülüyor. TUVIMER’in araştırması, havza alanlarında satışa sunulan gayrimenkullerin 2014 yılında 8.99 milyar dolar olan yıllık ticari hacminin 2016 yılında 24.81 milyar dolara yükseldiğini de ortaya koyuyor.

Bu da satışa sunulan arsalardaki ticari hacmin iki yılda 2.5 kat arttığını gösteriyor. Bir başka deyişle 2016 yılında havza alanları içerisinde yer alan, 125 bin arsa satışa sunulurken, bu arsaların toplam değeri 24.8 milyar doları buluyor.

‘TRİLYON $’LIK PAZAR’

TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, havza alanları içinde yer alan arsaların imar açısından riskli alanlar olduğunu belirterek, havza koruma alanlarına yönelik gayrimenkul yatırımlarının büyük oranda yatırım riski barındıran, sıralı fırsat veya ciddi tuzaklar olduğunu belirtti.

Altun, bu durumun önüne geçilmezse çok yakın zamanda yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmaktan vazgeçeceğini söyledi. Altun, “Havza alanları içerisinde yer alan arsalar balçık, bataklık vasfı taşıyan arsalardır. Bu arsaların imar durumu belli değil. 2013’ten beri milyarlarca dolarlık  satış sözleşmeleri, muhtarlık belgeleri gibi mülkiyet belgeleri söz konusu. Sorunlu alanlara yabancı yatırımcılar kesinleşmiş olmayan sözlere güvenerek milyarlarca dolar yatırmışlar. Bu durumun önüne geçilmezse çok yakın zamanda yabancı yatırımcıları görmekte zorlanacağımız çok açık bir şekilde ortada. Zira bu sektör çarpan katsayısı ile trilyon dolarlık bir pazarın parçası” açıklamasında bulundu.

MEGA PROJELER SATIŞLARI ARTIRDI

TUVIMER Genel Müdürü Kurtuluş Altun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. havalimanı ve henüz yeri netleşmeyen Kanal İstanbul bölgelerindeki su havzaları ve rezerv alanları içerisinda yer alan ve imar durumu belli olmayan arsaların satışındaki artışa dikkat çekti.

REZERV ALANLARIN DEĞERİ 3.5 MİLYAR DOLAR

TUVIMER’in, İstanbul’daki rezerv alanlarına yönelik araştırması bazı potansiyel rezerv alanları içinde satışa sunulan gayrimenkul sayısının 2014 yılında 2 bin 568 iken, 2016 yılında 7 bin 723’e çıktığını gösteriyor.

Araştırma, belirli potansiyel rezerv alanları içinde arz edilen gayrimenkullerin parasal değerinin 2014 yılında yaklaşık 1.13 milyar dolardan 2015’te 1.89 milyar dolara, 2016 yılında ise 3.56 milyar dolara yükseldiğini ortaya koyuyor.

‘DÜŞÜK BEDELLE RİSK TOPLUYORLAR’

İstanbul’un 1000 kilometre yarıçaplı alanda doğal yatırım başkenti ilan edildiğini belirten Altun, “Bu sebeple kurumsal veya bireysel çok sayıda yabancı yatırımcı, İstanbul’un gayrimenkul piyasasında aktör olabilmek için şu anda risk alarak gayrimenkul topluyor” dedi.

TERMİNAL BİNASININ % 95’İ TAMAM

İstanbul’un yeni havalimanının ilk etabının açılmasına bir yıldan az süre kaldı. Kaba inşaatının yüzde 95’inin bitti. İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, bazı bölümlerde asansörler ve yürüyen merdivenlerin konulduğunu, camların takılmaya başlandığını bildirdi. Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin kaba inşaatının tamamlandığı aktaran Akçayoğlu, havalimanındaki bir numaralı pistin tüm taksi yollarıyla mayıs-haziran gibi bitmesini öngördüklerini söyledi.