27 ZİNCİR MARKA BUGÜNE KADAR 229 BİN KONUT ÜRETTİ
Türkiye’de gayrimenkul sektörünü zincir markalar taşıyor. Mesa, “Mesa” markası ile Ağaoğlu “My” markası ile Teknik Yapı “Up” ve “Evora” markaları, Artaş İnşaat’ta “Avrupa Konutları” markası ile Tahincioğlu “Nida” markası ile Sur Yapı ve Sinpaş da kendi isimleri ile sektöre öncü oldu. Konut atılımının devam ettiği günümüzde yeni zincirler de doğuyor. Sektördeki 27 zincir marka bu güne kadar 516 projede 229 bin konut üretti. Uzmanlar konut sektöründe büyümek için markalaşmanın kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Zincir markalar kolay satıyor

Konut sektörü son yıllarda baş döndürücü bir hızla büyüyor. Bu süreçte de farklı olan, tüketicinin beğenisini kazanan başarıyı kazanıyor, projesini kolay satıyor. Peki başarının ölçüsü ne? Uzmanların bu soruya yanıtı ise “tüketicinin taleplerini karşılayıp geliştirdiği projeleri kolay satabilmek” oluyor. Bunun için de inşaat şirketleri marka ve konsept yaratarak zincirleşme yoluna gidiyor. Türkiye’de markalaşma serüveni Erhan Boysanoğlu ve ortakları tarafından yarım asır önce kurulan Mesa ile başladı, Ağaoğlu’nun My konsepti ile devam etti.

Günümüzde Nef’ten Makro İnşaat’a ve Teknik Yapı’ya kadar birçok şirket tek marka ve konsept çatısı altında kendi zincirini oluşturmuş durumda. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, markalaşıp bir konsept yaratmanın tüketici güvenini ve sadakatini sağlama konusunda şirketlere kolaylık sağladığını söylüyor. Maya, rekabetin arttığı günümüzde marka yaratarak zincirleşen şirketlerin sağladıkları güvenle daha başarılı satış grafiği izlediklerine dikkat çekiyor.

Mesa 180 projede 95 bin konut üretti

Bugüne kadar 180 projede 95 bin konut üreten Mesa, marka liginde ilk sırayı alırken sektöre yeni inşaat teknolojilerini de kazandırdı. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bir konut projesinin doğru yerde, doğru konumlandırılıp doğru fiyatlandırılmasıyla başarıya ulaşabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye’de sektörün kalite standartlarını belirleyen bir marka olarak kaliteden ödün vermemeleri sayesinde yarım asırdan bu yana var olabildiklerini belirten Boysanoğlu, net- brüt farkı olmaksızın satış yapan ender markalardan biri olduklarını da vurguluyor.

Tüketicinin konut alırken bildiği, güvendiği markadan alım yapıp sorun yaşamak istemediğine de dikkat çeken Boysanoğlu, “Son yıllarda öne çıkan sektörümüze başka sektörlerden gelen yatırımcılar da bulunuyor. İşi bilmeyen yatırımcılar sektörde kalite standartlarını düşürüyor. Bu durumda köklü markaların tüketici tarafından tercih edilmesini sağlıyor” diyor.

Ağaoğlu 35 projede 35 bin konut yaptı

1990’lı yılların sonunda My konsepti ile sektörde markalaşmaya öncü olan Ağaoğlu da bugüne kadar 35 projede 35 binin üzerinde konut üreterek zincir marka liginde ikinci sıradaki yerini aldı. Üçüncü sıra ise Avrupa Konutları markası ile 14 projede 17 bin 500 konut üreten Artaş İnşaat’ın oldu.

Konut sektöründe markalaşma neden önemli?

1. Markalaşıp zincir haline gelinmesiyle bir kalite standardı oluşturulabiliyor.

2. Müşteri markayı tanıyıp ne satın alacağını bilerek güvenli alım yapabiliyor.

3. Geliştirilen yeni projelerde tanınmanın avantajı ile çekirdek kitleye satış yapabilme fırsatı doğuyor.

4. Satış sonrası güvencesi ile müşteri memnuniyeti yaratılıyor.

20 yıl sonra da konut üretebilmek için marka olmak şart

Konut sektörü Türkiye’de son yıllarda inanılmaz boyutlarda bir gelişme gösterdi. Bu gelişim sadece projelerin mimarisi, yapım hızı ya da inşaat kalitesiyle de sınırlı kalmadı. Sektörün literatürüne yeni yeni kavramlar girdi. Müşteri memnuniyeti, satış sonrası hizmetler, proje yönetimi, sürdürülebilirlik konut projeleri geliştiren inşaat şirketlerinin üzerinde önemle markaya sürekli yatırım yapmayı pazarlama açısından daha efektif bulduklarını belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 20 yıl sonra da proje üretmeye devam etmek ve kalıcı bir marka olmak istediklerini vurguluyor.

Marka güven demek

Aynı marka ile yola devam etmenin firmaya kurumsal bir kimlik kazandırdığına dikkat çeken Özyurtlar Holding Yönetim Kumlu Başkanı Tamer Özyurt, “Marka algısı yaratmayı başardığınızda ve tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olduğunuzda artık markanızın bir imajı oluşuyor. Tabii bu durum yatırımcının zihninde bir bilinirlik ve güven yaratıyor” diyor.

 

Neden konut sektöründe markalaşma önemli?

Günümüzde konul üreticilerinin işi proje geliştirmek ve üretmek ardından da üretilen konutları satmakla sınırlı değil. Özellikle markalaşmış ya da markalaşma yolunda hızla ilerleyen şirketler müşteri memnuniyetini ön planda tutarak müşterisiyle uzun süreli güven ilişkisi kurmak istiyor.

Türkiye’deki konut satışlarının önemli bir kısmı oturum amaçlı konutlardan oluşuyor. Hal böyle olunca da alıcı kitlesi, memnun kaldığı bir inşaat şirketinin daha sonra yapacağı başka bir projeden de alım yapabiliyor. Ayrıca yakın çevresine memnun kaldığı şirketin projelerini de tavsiye ediyor. Zincirleşmenin daha fazla tanınmışlık, daha hızlı satış, müşteri memnuniyeti ve sadakatinin yanı sıra sürdürülebilirliği getirmesi de markalaşmanın yararı olarak öne çıkıyor. Bir markanın tercih edilmesinin en önemli kriterlerinden biri de satış sonrası verdiği hizmetler oluyor. Satış sonrası hizmetler organizasyonunu iyi kurgulayamayan şirketler başarısızlığa mahkum oluyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*