2018’DE EMLAKÇI KOMİSYONU YÜZDE KAÇTIR? EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDER?

Emlakçı Yasası yürürlüğe girdi. Şimdiye kadar uygulanan emlakçı komisyonu oranları da bu yasayla birlikte değişti. Peki 2018 yılı itibariyle emlakçı komisyonu yüzde kaçtır? Emlakçı komisyonunu kim öder? İşte yeni yasanın ışığında emlakçı komisyonu hakkında bilinmesi gereken her şey…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018'DE EMLAKÇI KOMİSYONU YÜZDE KAÇTIR? EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDER?

ALIM SATIM İŞLEMİNDE EMLAKÇI KOMİSYONU YÜZDE KAÇTIR?

Kamuoyunda emlakçı yasası olarak bilinen “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Yasayla emlak komisyonuna resmen sınırlama getirildi.

Buna göre emlakçı komisyonu, ev, iş yeri ve arsa satışında, gayrimenkul satış bedelinin vergisiz tutarının yüzde 4’ünden fazla olamayacak.

Bu oran yasa yürürlüğe girmeden önce alıcı ve satıcıdan yüzde 3’er olmak üzere, toplamda yüzde 6’ydı. Böylece emlakçıların aldığı komisyon yüzde 33 oranında düşmüş oldu.

Alım satım işleminde komisyon tutarı hesaplama;

Gayrimenkul bedeli 100.000 TL

Emlakçı komisyonu= Gayrimenkul bedeli x 0,06 = 100.000 x 0,06 = 6.000 TL

KİRALAMALARDA EMLAKÇI KOMİSYONU YÜZDE KAÇTIR?

“Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” kiralama işlemlerinde alınan emlak komisyonuna da sınırlama getirdi.

Buna göre ev ve iş yeri kiralama işlemlerinde emlakçı komisyonu oranı, mal sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşmede belirtilen aylık kira tutarını geçemeyecek.

Bu oran yasa yürürlüğe girmeden önce alıcı ve satıcıdan yüzde 6’şar olmak üzere, toplamda yıllık kira toplamının yüzde 12’siydi. Yeni yasayla 1 aylık kira sınırlaması getirildiğinde kiralamalarda komisyon oranı bir yıllık kiranın yüzde 8,3’üne düşmüş oldu.

Kiralama işleminde komisyon tutarı hesaplama;

Gayrimenkul aylık kirası 1.000 TL

Emlakçı komisyonu= 1.000 TL

EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDER?

Normal şartlarda emlakçı komisyonu, hem alım satım hem de kiralamalarda alıcı ve satıcı tarafından eşit miktarda ödeniyor. Ancak pek çok uygulamada satıcılar komisyon ödemek istemiyor ve genelde alıcı sadece kendisine düşen oranı ödüyor.

Son dönemde kurumsal firmaların artmasıyla emlakçı komisyonları da standartlaşmış durumda. Yani alıcıdan da satıcıdan da komisyon tahsil ediliyor.

EMLAKÇI KOMİSYONU YASAL MI? EMLAKÇIYA KOMİSYON VERMEZSEM NE OLUR?

Emlakçı komisyonu yasaldır. Emlakçıya komisyon verilmemesi durumunda ise emlakçı yasal haklarını kullanarak parayı tahsil edebilir. Bunun için emlaçıyla sözleşme yapılmış olması gerekir. Yargıtay bu sözleşmeyi esas kabul ederek açılan davalarda emlakçıları haklı bulmuştur.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*