2018 yılında daha fazla deprem olacak
Bilim insanları 2018 yılındaki deprem risklerini araştırdı. Yapılan araştırmaya göre 2018 yılında daha fazla deprem meydana gelecek.

Jeoloji Derneği’nin yıllık toplantısında konuşan ve 1900 yılının başından bu yana, 7 şiddetinden daha büyük depremler üzerine çalışan ikili, her 32 yılda büyük depremlerin gerçekleştiğini, dünyanın her geçen gün yavaşlamasıyla 2018 yılında daha büyük depremler olması beklediklerinin altını çizdiler.

Dünyanın yavaşlaması deprem riskini arttırıyor

Dünyanın dönüş hızının son 4 yıldır daha da yavaşladığını belirten Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham, her yıl ortalama 15 ila 20 arasında büyük deprem olduğunu, 2018 yılında ise bu sayının 25 ila 30 olmasını beklediğini sözlerine ekledi. Dünyanın dönüş hızının yavaşlamasının, dünyanın katı demir ve nikel iç çekirdeğinde kayma yarattığını ileri süren ikili, bu durumun yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların dayandığı sıvı dış çekirdeği etkilediğini belirttiler.

2 ayda 3 kez büyük deprem yaşandı

Roger Bilham ve Rebecca Bendick, depremlerin çoğunlukla yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı ekvator çizgisini çevresinde beklendiğinin altını çizdiler. Eylül ayından bu yana dünyada 7’nin üstünde 3 adet yıkıcı deprem meydana geldi.

7 Eylülde Meksika’nın güney açıklarında meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki depremde, 90 kişi hayatını kaybetmişti. 19 Eylül 2017’de merkez üssü Meksika’nın Puebla eyaletine bağlı Rabosso kentinin 5 kilometre kuzeydoğusunda 7,1 şiddetinde deprem meydana gelmiş, en az 366 kişi hayatını kaybetmişti.
12 Kasım 2017’de Irak’ın Süleymaniye’nin güneydoğusundaki Halepçe’de 7,3 şiddetinde deprem meydana gelmiş, depremde hayatını kaybedenlerin sayısı en az 530 olarak açıklanmıştı.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*